Sperm Sayısı Nasıl Artırılır?

Erkeklerde kısırlık birçok faktöre dayanabilir fakat sperm sayısını artırmanın yolları vardır.

Sperm Sayısı Nasıl Artırılır?

Çoğu erkek eşinin hamile kalmamasının nedeninin kendisi olduğunu düşünmek istemez. Dr. Devora Lieberman’a göre bunun sebebi erkeklerin, spermlerinin gücünü erkeklikleriyle ilişkilendirmesidir. Halbuki sperm problemleri kısırlık vakalarının %40’ında rol oynar. Bunların yarısında ise yegane sebeptir. 

Erkek kısırlığı problemleri ya "üretim” ile ya da " taşınma” ile ilgilidir. Sınırlı sperm üretimi veya düşük sperm sayısı genetik bir durum veya anabolik steroidler gibi bir dış faktörün sonucu olabilir. Araştırmalara göre ayrıca aşırı egzersiz, özellikle de bisiklet kullanımı, testosteronu azaltarak ve testisleri fazla ısıtarak, sperm sayısında geçici düşüşlere, ayrıca hareket ve şekillerinde değişikliğe sebep olabilir. 

Yumurtayı döllemek için bir sperm gerekse de yumurtayı çevreleyen hücre bulutlarını geçecek enzimleri üretmek için milyonlarca fonksiyonel sperm gerekir. Yolculuk aşamasında ise sperm antikorları, spermlerin yolculuklarını tamamlamasını engelleyebilir. Kısır erkeklerin % 10’unda sperm antikoru bulunur ve kan akışıyla testisler arasındaki bariyerde bir boşluk olursa oluşurlar. Lieberman’e göre bu, vazektomiyi geri çevirme operasyonu veya erkeğin hatırlamadığı bir yaralanma sonucu görülebilir.

Yaş, spermin sayısındansa kalitesini etkiler. Yaşlı erkeklerin doğum kusurları olan bir çocuğu olma riski yükselir. Eğer babanın yaşı 50’den fazlaysa çocuğun şizofreni, otizm veya nokta mutasyonla ilgili problemler yaşama riski daha fazladır.

Erkek sperm ürettiği sürece (üretmeyen erkeklerin oranı düşüktür) baba olma şanslarını yükseltecek yaşam tarzı değişiklikleri ve tedaviler mevcuttur. Erkekler hayatları boyunca sperm üretirler (döngü yaklaşık iki buçuk ay sürer) dolayısıyla kısırlık sigara içme veya beslenme gibi bir yaşam tarzı faktöründen kaynaklanıyorsa olumlu değişikliklerin kendini göstermesi çok uzun sürmez. 

Düşük sperm sayısı veya döllenmeyi engelleyen başka bir faktör varsa spermin yumurtaya enjekte edildiği ICSI (mikroenjeksiyon) yöntemi etkili olabilir. Sağlıklı beslenme sağlıklı spermlerin üretilmesini sağlar. Aşağıdakilerin daha fazla tüketilmesi faydalı olacaktır:
  • Çinko: Sperm kuyruklarının % 90’ını oluşturur ve düzgün yüzmelerini sağlar. Ayrıca hormon sağlığı için gereklidir. İstiridye tüketilerek seviyeler artırılabilir.
  • Selenyum: Spermler ısıya ve oksitlenme ile ilgili hasara karşı hassastır. Antioksidan özellikli selenyum korunma sağlar. Toprağın üst tabakasında bulunur ancak erozyon yüzünden artık gıdalardaki miktarı düşmüştür. Takviye olarak alınabilir. 
  • C Vitamini: Etkili bir antioksidandır. Kivi ve kırmızı biberde bolca bulunur.
  • Esansiyel Yağ Asitleri: Balık, avokado, yemişler ve çekirdeklerde bulunan esansiyel yağ asitleri hücreleri güçlendirir ve oksitlenme hasarına karşı koruma sağlar.
  • Sebzeler: Brokoli, Brüksel lahanası ve lahana gibi sebzeler karaciğeri temizler. Karaciğer detoksu sayesinde vücuttaki zehirli maddeler azalır bu da sperm sağlığını artırır. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye