Stres Tedavisinde Meditasyon ve Görselleştirme

Meditasyon bir kişinin fiziksel, duygusal ve zihinsel durumlarını dengelemek için güvenli ve basit bir yoldur.

Stres Tedavisinde Meditasyon ve Görselleştirme

Meditasyon
Meditasyon bir kişinin fiziksel, duygusal ve zihinsel durumlarını dengelemek için güvenli ve basit bir yoldur. Massachusetts Tıp Fakültesi'nden Jon Kabat-Zinn, Ph.D., 1979 yılında, kronik ağrı, kanser ve kalp bozuklukları gibi kronik hastalıklardan, abdominal ağrı, kronik ishal ve ülser gibi strese bağlı bozukluklardan muzdarip insanlara yardım etmek için Stres Azaltma Kliniği'ni kurdu. Dr. Kabat-Zinn’e göre bunlar genellikle tedavisi en zor olan hastalıklardır ve hastalar sıklıkla tam başarı olmadan geleneksel tıp çözümlerini denemiştir. Dr. Kabat-Zinn’in stres azaltma programı ilk olarak meditasyonun etkisini test etmek, stres ile etkili başa çıkma stratejilerini geliştirerek hastalara yardımcı olmak ve meditasyonun kronik tıbbi koşulları üzerinde bir etkisi olup olmadığını görmek için tasarlanmıştı. Dr. Kabat-Zinn’e göre insanların birçoğu çeşitli şekillerde iyileşti. 

Meditasyon stres ve gerginlik azaltımında öyle etkili ki, 1984’de Ulusal Sağlık Enstitüleri meditasyonu hafif hipertansiyonda reçeteli ilaçlar öncesinde ilk tedavi olarak tavsiye etti. Ayrıca, Dr. Benson meditasyonun nefes oranını yavaşlatmada, oksijen kullanımını artırmada, daha rahat bir beyin-dalga ritmi oluşturmada ve kan akışını artırmada yararlı bir fizyolojik etkisi olduğunu belgeledi. Meditasyonun aynı zamanda bağışıklık fonksiyonu üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu ve vücudu bulaşıcı hastalıklara karşı güçlendirdiği de gösterilmiştir.

Transandantal Meditasyon (TM), bugüne kadar 500’den fazla klinik araştırmaları yapılan, fizyolojik etkilerinden dolayı belgelenmiş en iyi meditasyon türüdür. Araştırmalar, TM pratiği esnasında vücudun, normal dinlenme veya uyku sırasında oluşandan daha derin bir rahatlama kazandığını göstermekte. Beyin dalgalarındaki değişimler artırılmış farkındalık ve tutarlılık durumunu gösterir ve bu yöntemin, zeka, yaratıcılık ve algısal yeteneği arttırmakta, tansiyonu ve hastalık oranını %50 oranda azaltmakta etkili olduğu görülmüştür. TM aynı zamanda kortizolun kan seviyelerinde azalmasına neden olur. Kortizol stres ile görülen zararlı fizyolojik değişikliklerin çoğundan sorumlu bir hormondur.  

Güdümlü Görsellik ve Görselleştirme
Bu uygulama rahat ve keyifli olduğundan dolayı, birçok insan güdümlü görselliğin dinlenmeyi öğrenmede en kolay yol olduğunu düşünür. Güdümlü Görsellik Akademisi'nde görevli Martin L. Rosstnan, M.D. tarafından açıklanan tipik bir uygulamada gözlerinizi kapatıyorsunuz, derin bir nefes alıyorsunuz,  nefesinizi rahatlatıyorsunuz ve rahat ve huzurlu olduğunuz bir zaman ve mekanı hayal ediyorsunuz.Bu sırada görüntüleri, sesleri, kokuları ayrıntılı olarak ele alıyor, özellikle sükunetin ve rahatlığın özel hislerine odaklanıyorsunuz. Bu basit uygulama diğer rahatlama teknikleri ile birlikte kullanılabilir veya tek başına hızlı bir stres düşürme yönetimi olarak uygulanabilir. 

Güdümlü görsellik, rahatlama ve stres azaltmanın yanı sıra, bağışıklık tepkisini arttırmak, hastalığa karşı duyarlılığı azaltmak, ağrıyı kontrol etmek, kilo kaybı veya anksiyete ve depresyonla başa çıkma gibi belirli hedefleri gerçekleştirmek için de kullanılabilir. Rahatlama görselliği süreci aynı zamanda mevcut inanç sistemlerini değerlendirme ve değiştirme metodu olarak da hizmet edebilir. Kullanılan sembollerin ve resimlerin değiştirilmesi, iyileşmeyi sağlayacak şekilde inançları önemli ölçüde değiştirebilir. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye