İş Yerinde Olumlu Düşünmek

Zamanımızın büyük bir kısmını iş yerinde geçirdiğimizi düşününce, bu süre içinde pozitif olmanın önemi daha çok ortaya çıkmaktadır.

İş Yerinde Olumlu Düşünmek

Zamanımızın büyük bir kısmını iş yerinde geçirdiğimizi düşününce, bu süre içinde pozitif olmanın önemi daha çok ortaya çıkmaktadır. Daha mutlu bir iş hayatı için güçlü olduğunuz yönlerinize odaklanmak gerekir. Bu sayede daha iyi hissedebilir, kendinize güveninizi canlandırabilir, daha enerjik ve daha az stresli olabilirsiniz. Tüm bunlar hem mutluluğunuzu hem de veriminizi artıracaktır.

Hepimizin daha güçlü olduğu yanları vardır ve bunları anlamak iş hayatında ve genel olarak hayatta pozitif bir etki yaratır. Psikolog Dr. Martin Seligman’ın tanımladığı 24 güçlü yön, 6 insani erdeme (bilgelik, cesaret, insaniyet, adalet, bilgi ve ılımlılık) bağlıdır ve bir derecede hepimizde bulunur. Güçlü olunan yönleri becerilerle karıştırmamak gerekir, çünkü beceriler öğrenilen yeteneklerken, güçlü olunan yanlar aldığımız kararların ve davranışların altında yatan özgün faktörlerdir.

Güçlü olunan yönleri kullanmak, daha tutkulu olduğumuz ve iyi hissettiğimiz bir şeyi yaptığımız için daha iyi performans göstermemizi sağlar. İş yerinde daha ilgili ve verimli olduğumuz bir moda gireriz. Bu da mutluluk, tatminkarlık ve iyi hissetmek açısından önemlidir. Yeterince zaman, çaba ve kararlılık gösteren herkes güçlü olduğu yönleri bulabilir.

Genel olarak bize zayıf yanlarımızı geliştirdiğimizde daha iyi olacağımız söylenir. Halbuki bunlara odaklanmak demoralize olmaya yol açabilir. Özellikle de güçlü yanlarımıza zıt maddelere odaklanıyorsak. Bu profesyonel bir yüzücüden, daha iyi koşmak için çalışmasını istemeye benzer.

Güçlü yönleri kuvvetlendirirken patronunuzu da işin içine dahil etmek en iyi sonuçları verir. En iyi performans gösteren takımlar ve organizasyonlar diğerlerinin güçlü yönlerinin farkında olanlardır. Bahsedilen 24 güçlü yön şunlardır:
 1. Yaratıcılık
 2. Meraklı Olmak
 3. Açık Fikirli Olmak
 4. Öğrenmeyi Sevmek
 5. Bilgelik
 6. Cesaret
 7. Devamlılık Gösterme
 8. Bütünlük
 9. Yaşam Enerjisi
 10. Sevgi
 11. Nezaket
 12. Sosyal Zeka
 13. Takıma Sadık Olmak
 14. Adil Olmak
 15. Liderlik
 16. Affedici Olmak
 17. Alçak Gönüllü Olmak
 18. Sağduyulu Olmak
 19. Kendine Hakim Olmak
 20. Güzelliği Takdir Edebilmek
 21. Minnettar Olmak
 22. İyimser Olmak
 23. Mizah
 24. Ruhaniyet

İş yerinde mutlu olmanın yolu şu aşamalardan geçer:
 • Size özel güçlü olduğunuz yönleri tanımlayın ve bunları her gün kullanabileceğiniz bir kariyer oluşturmaya çalışın.
 • İş yerinde büyümek ve gelişmek için neyi farklı yapmanız gerektiğini düşünün.
 • Güçlü yanlarınızı daha iyi anlamak için kendinize sorun: Beni ne heyecanlandırır? Hangi görevleri yapmayı daha çok istiyorum? Neler bana enerji veriyor?
 • Patronunuza güçlü olduğunuz yönlerden bahsedin ve şimdiki görevinize bunları uydurmak için yollar arayın.
 • İş arkadaşlarınızın güçlü yönlerinin de farkında olun. Böylece beraber çalışırken en iyi sonuçları elde edebilirsiniz. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye