Tatilde Sağlıklı Kalmak İçin İpuçları

Sağlıklı alışkanlıklarınıza mola vermeyin

Tatilde Sağlıklı Kalmak İçin İpuçları

Yazın en güzel taraflarından biri tatildir. İşe veya okula bir mola verince sağlıklı alışkanlıklara da bir mola vermek düşülebilecek bir hatadır. Fakat tatilin keyfini sürerken yine yeterince su almak, cilt hasarını önlemek ve aktif olmak için yeni yollar keşfetmek mümkündür. Birkaç ipucunu takip ederek tatil sonrasında pişmanlık yaşamamanız mümkün.

Susuz Kalmayın
Tatilde, sıcak havalarda fark etmeden susuz kalabilirsiniz bu yüzden yanınızda su şişeleri bulundurun. Çoğu marka plastik şişe kullanır, bazılarında BPA (Bizfenol-A) maddesi de bulunmaz fakat sıcakta, su şişelerini arabada veya plaj havlusunun üstünde bırakmak sağlıklı değildir. Plastikteki toksik maddeler veya BPA suyun içine karışıp, içilmesi tehlikeli hale getirebilir. Daha güvenli olması için tekrar doldurabileceğiniz bir cam şişe veya sağlıklı bir matara alın.

Terleyin
Tatilde terlemekten çekinmeyin. Cildimiz toksinlerin vücuttan atıldığı ana kanallardan biridir fakat çok aşırı terleme olursa değerli elektrolitleri de kaybedebiliriz. Bunları telafi etmek için Hindistan cevizi suyu içebilirsiniz. Susuzluğunuzu gidermek için şekerli, yapay renkli ve koruyucu madde eklenmiş içeceklerden kaçının. Saf ve şeker eklenmemiş ürünleri tercih edin. Eğer şeker hastasıysanız Hindistan cevizi suyunu, suyla seyreltebilirsiniz. Yolda çok acıkırsanız da eşit miktarda Hindistan cevizi suyu ve tatlandırılmamış badem sütünü karıştırıp için. 

Jet-Lag'i Yenin
Zaman dilimlerini aşacak şekilde seyahat ediyorsanız, kolay bir yöntemle jet-lagden kaçınabilirsiniz. Doğuya gidiyorsanız gün boyu kendinizi doğal ışığa maruz bırakın. Batıya gidiyorsanız akşamları kendinizi doğal ışığa maruz bırakın. Çok hassassanız melatonin gibi doğal bir takviye ile uyuyabilir, içsel sirkadyan saatinizi sıfırlayabilirsiniz. Somon, ton gibi balıklar, tahıllar ve yoğurt da uykuyu getirmeye yardımcı olan yiyeceklerdendir.
 
Güneş Yanığından Kaçının
Daha çok karpuz, ahududu veya çilek yiyin. Kırmızı renkli olan tüm meyve ve sebzeler likopen adlı antioksidanı içerir. Bu madde cildi serbest radikallerin ve zararlı mor ötesi ışınların zararından korur. Araştırmalara göre elajik asit içeriği sebebiyle nar özellikle etkilidir. Kantalup kavun ve kayısıda bulunan beta karoten de güneş yanığından korunmaya yardımcı olur. Eğer güneş yanığı olursanız 15 dakika boyunca soğuk sütle kompres yapın. 

Ellerinizi Temiz Tutun
Su ve sabun genellikle en iyi çözüm olsa da bazen bulmak zor olabilir. El temizleyicisi iyi bir alternatiftir ve triklosan içeren markalardan kaçınmak gerekir. Triklosan birçok ev ürününde (diş macunu, ağız gargarası, oyuncaklar, bulaşık makinesi deterjanı gibi) bulunan, hormon dengesini bozan bir maddedir ve kısırlıkla, erken ergenlikle ve tiroit bozukluklarıyla ilişkili olabilir. 

Spor Yapın
Eğer tatile gittiğiniz yerde çalışabileceğiniz bir spor salonu yoksa egzersizi günlük hayatınıza yayın. Tatile gittiğiniz yerde açık havada yürüyün ve yeni manzaraların tadını çıkarın. Araba kiralamaktansa bisiklet kiralayın ve yolda eğlenceli molalar verin. Tesisten çıkmak istemiyorsanız havuzda veya denizde kalori yakabilirsiniz.

Atıştırmalıklar Hazırlayın
Yolda birkaç atıştırmalık almak için benzin istasyonundan başka seçenek olmayabilir. Planınızı erkenden yapın ve yanınıza sağlıklı atıştırmalıklar alın. Satılan birçok karışık çerez gizli koruyucu maddeler içerir ve şeker içeriği yüksektir. Dışarıdan almaya mecbur kalırsanız şeker ve çikolata reyonunu geçip, ay çekirdeği veya badem gibi daha sağlıklı tercihlere yönelin. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye