Mantra Yoga

Mantralar yoga uygulaması sırasında dikkatin dağılmasını engeller.

Mantra Yoga

Yogada üstesinden gelmek için uğraşılan zorluklardan biri de kişinin dış dünyadaki dikkat dağıtıcı şeylerden uzak kalmayı başarmasıdır. Her ne kadar bir kişi ses geçirmeyen bir odaya girerek kendini yalıtıp istediği sessizliğe ulaşabilse de, onun için de yoga sırasında dikkatini dağıtacak bir sürü düşünce olacaktır. Dikkat dağıtıcı bu fikirler ve duygular arasında acı veren anılar olduğu gibi vücudun herhangi bir yerinin kaşınması gibi basit bir duyum da olabilir.  Neyse ki yoga kişinin yoga uygulaması sırasında daha iyi odaklanması için birkaç yol gösterir. Bu yollardan biri de Mantra Yoga’dır.

Birçok insan yoganın bu yönü hakkında fikir sahibidir, çünkü yoga deyince insanların gözleri önüne genellikle bağdaş pozisyonunda oturmuş ve tekrar tekrar "om” diyen bir yogi resmi gelir. Mantra kişinin yoga uygulamasını güçlendirdiği gibi genel anlamda da hayata bakışını olumluya taşıyabilir.

Mantra Nedir ve Ne İşe Yarar?
Mantra sürekli olarak tekrarlana bir kelime veya ifadedir. Yani bir tür zikirdir. Tekrar kişiye konsantrasyonu için yardımcı olur ve dış dünyanın dikkat dağıtıcı şeylerinden uzaklaşma imkânı verir.

Belli bir sözü veya kelimeyi sürekli tekrarlamak kişinin zihnide bir kalıp oluşturur. Tıpkı bir askerin savaşta kendine yardımcı olması için sürekli talim yapması gibi yoga uygulayıcısı mantraları zikrederek eninde sonunda onun dış dünyaya bakışını ve başka insanlarla ilişkisini düzeltecek değişikliklere maruz kalır.

Mantra’ların her birinin belli bir anlamı vardır. Yogiler belli amaçlar için belli mantralar kullanabilirler. Bununla birlikte mantranın esas etkisinin tıpkı bir göl yüzeyine ritmik bir şekilde vurmanın düzenli dağlalar yaratarak sudaki karmaşık çırpınmaları düzenlemesi gibi zihinde diğer düşünceleri bastıran belli bir arka plan oluşturacağını düşünen yogiler de vardır. Mantra’nın iki yönüne dair bu açıklama kuşkusuz birbirini dışlamasa da, kimi öğretmenler mantra olarak kullanılan sözün herhangi bir önemi olmadığını ifade ederler.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye