Yeşil Çay Bileşenlerinin Damar Yoluyla Verilmesi, Cilt Tümörlerini Yok Ediyor!

Bilimsel çalışmada, yeşil çay ekstraktlarının damar yoluyla uygulandığında cilt kanseriyle savaştığı ve bazı cilt tümörlerini yok edebildiği görülmüştür.

Yeşil Çay Bileşenlerinin Damar Yoluyla Verilmesi, Cilt Tümörlerini Yok Ediyor!

14 Ağustos 2012’de "Nanomedicine” adlı bilimsel dergide sonuçları yayımlanan ve Glasgow’daki Strathylcde Üniversitesi’nde yapılan bilimsel çalışmada, yeşil çay ekstraktlarının damar yoluyla uygulandığında cilt kanseriyle savaştığı ve bazı cilt tümörlerini yok edebildiği görülmüştür.

Yıllardır yeşil çay üzerine yapılan araştırmalar, yeşil çayın kansere karşı koruyucu etkisi haricinde sayısız faydalı etkilerini ortaya koymuştur. Fakat mevcut kanseri ya da tümörü hedef alarak yok ettiği görülmemiştir. Ancak bu çalışmada yeşil çay  ekstresi oral yoldan (ağız yolundan) değil de, damar içine enjekte edilerek uygulanmıştır ve bazı cilt tümörlerini yok ettiği ya da küçülttiğü görülmüştür.

Araştırmada Dr. Christine Dufes ve ekibi, yeşil çay ekstresi içeren, özellikle yeşil çayda bulunan bir antioksidan olan epigallaktokateşin galat (EGCG) bakımından son derece zengin bir intravenöz çözelti (damar yolundan kullanım amaçlı) elde etmişlerdir. Laboratuvar ortamında deney farelerinde yapay olarak iki farklı tür cilt tümörü oluşturulduktan sonra elde edilen karışım bu farelere uygulanmıştır.

Deneyin sonucunda farelerin %40’ında mevcut tümör tamamen yok olmuştur (her iki tümör türü için de geçerlidir). Hayvanların yaklaşık yarısındaki tümörler ise belirgin şekilde küçülmüştür. İntravenöz yeşil çay ekstresi, sadece farelerin %10’una etki etmeyip, bu gruptaki farelerdeki tümörlerin boyutu sabit kalmıştır.

Dr. Dufes, yaptıkları araştırma ile ilgili şunları söylemektedir:
"Elde ettiğimiz sonuçlar son derece umut verici olup, yeni ve etkili kanser ilaçlarının üretimi için bir temel oluşturmaktadır. Damar içine uyguladığımız yeşil çay ekstresi sayesinde tümörlerin pek çoğu küçülmekle beraber, bazıları tamamen yok olmuştur. Ancak elde ettiğimiz yeşil çay ekstraktının ağız yolundan kullanıldığı takdirde etkili olmadığını da gördük, hatta tümörlerin büyümeye devam ettiğini gözlemledik.”

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye