Adet Döneminde Hint Yağı ve Aromaterapi

Hint yağı lenf sistemi ve karaciğer için faydalıdır ve hormon düzeylerini dengelemeye yardımcı olabilir.

Adet Döneminde Hint Yağı ve Aromaterapi

Hormonları Dengelemek İçin Hint Yağı
Hint yağı lenf sistemi ve karaciğer için faydalıdır ve hormon düzeylerini dengelemeye yardımcı olabilir. Christiane Northrup, M.D., hint yağını alt karına bir saat boyunca haftada üç kez uygulamayı önermekte. Adet döngüsü sırasında herhangi bir zamanda kullanılabileceği gibi, adet döneminin iki hafta öncesinde uygulamak daha çok işe yarayabilir. Hint yağını hazırlamak için, büyükçe bir beze ısıtılmış Hint yağını iyice ıslatacak fakat üstünden akmayacak kadar uygulayın. Bezi sıcak yağ içine batırın, sonra üç dört kat olacak şekilde katlayın ve cildin üstüne koyun. (Yağ toksinleri dışarı atmaya yardımcı olur, gerginliği azaltır ve kan dolaşımını iyileştirir, özellikle alt karın bölgesinde). Elektriksiz ısı pedini veya sıcak su torbasını bir havluya dolayın ve bunu Hint yağı paketi üzerine yerleştirin, sonra sıcak kalması için paketi ve torbayı başka bir havlu ile kaplayın. 1-2 saat boyunca yerinde bırakın. Uygulama sonrasında, yağlı bezi plastik bir poşete koyun ve buzdolabında bir sonraki kullanım için saklayın. Bezi 20 kez kullandıktan sonra, atın. 

PMS İçin Aromaterapi Banyoları
Aromaterapi eğitimcisi Erich Keller’e göre aşağıdaki esans yağı banyoları adet öncesi sendromunu (PMS) rahatlatmaya yardımcı olabilir. Damlaları boş, litrelik bir kaba koyun ve üstünü sıcak su ile doldurun. Yağ parçacıklarının banyoda tam olarak dağılması için, karışımı musluktan dökülüyormuş gibi yavaş yavaş banyo suyuna damlatın.  Banyoda en az 20 dakika kalın. 
  • Menstrual kramplar ve ağrılar:  4 damla adaçayı, 3 mercanköşk, 2 nane
  • Kas gerginliği: 4 damla biberiye, 2 mercanköşk, 3 lavanta
  • Şok: 4 damla adaçayı, 2 mercanköşk, 2 gül, 2 ylang-ylang
  • Toksisite: 2 damla sardunya, 2 biberiye, 2 ardıç veya 3 damla kekik, 2 biberiye, 1 lavanta, 1 nane
  • Uykusuzluk: 4 damla neroli, 2 damla Roma papatyası
  • Ruhsal karışıklık: 6 damla limon, 2 limon otu, 2 lavanta
  • Yorgunluk: 6 damla biberiye, 2 bergamot 
  • Stres: 6 damla buhur, 4 paçuli, 2 bergamot, 3 lavanta
  • Karışıklık: 3.5 gram jojoba yağı, 4 damla lavanta, 3 papatya, 2 adaçayı, 1 buhur. Bunu bir vücut kokusu olarak sürün, kaptan direk nefesle çekin veya bir sonraki banyonuza karıştırın.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye