Peptik Ülsere Neden Olan Bakteri, Vücudun Savunma Mekanizmasını Etkiliyor

Helicobacter pylori adlı bakteri, gastrit, mide ülseri ve mide kanseri başta olmak üzere sindirim sisteminde pek çok rahatsızlığa sebep olan bir bakteridir.

Peptik Ülsere Neden Olan Bakteri, Vücudun Savunma Mekanizmasını Etkiliyor

Helicobacter pylori adlı bakteri, gastrit, mide ülseri ve mide kanseri başta olmak üzere sindirim sisteminde pek çok rahatsızlığa sebep olan bir bakteridir. Ayrıca yapılan araştırmalarda bu bakterinin vücudun bağışıklık sistemine ait hücrelerin yapısını ve görevlerini değiştirerek direnç gösterdiği ortaya çıktı. Bu sonuç Sahlgrenska Academy’de yapılan bir tez çalışması sayesinde elde edildi.

Günümüzde nüfusun yaklaşık yarısından fazlası H. Pylori ile enfekte olmuş olmasına rağmen, nüfusun sadece %10’unda peptik ülser meydana gelmekte ve %1’inde mide kanseri oluşumu gözlenmektedir.

Genellikle çocukluk çağlarında bu bakteriyle enfekte olunmakta ve yoğun bir antibiyotik tedavisi görülmediği takdirde hayatın geri kalan döneminde de bu bakterinin taşınmasına devam edilmektedir. Çünkü bağışıklık sistemi tek başına bu bakteriyi yok edememektedir. Diğer bakterilerin birçoğunu yok edebilen ya da vücuttan atabilen bağışıklık sisteminin neden bu bakteriyi uzaklaştıramadığı konusunda ise araştırmalar yapılmaktadır.

Yapılan bu araştırmada vücudun bağışıklık sistemine ait hücreler olan T hücrelerinin, vücudun H. Pylori’ye karşı gösterdiği yetersiz direncin nedeni olduğu, T hücrelerinin, bağışıklık sistemi elemanlarının bu bakteriye karşı olan aktivitesini baskıladığı düşünülmektedir. Bu sayede vücuttan atılamayan H. Pylori bakterisi ise kronik bir enfeksiyonun gelişimine yol açmaktadır.

Elde edilen bu bulgudan yola çıkılarak, araştırmacılar T hücrelerinin işlevlerini ve sayılarını kontrol edebilirlerse, bağışıklık sisteminin güçlenebileceğini ve bu sayede vücuttan bakteriyi atabileceğini düşünmektedirler. Bu tez sayesinde, ileride yeni bir tedavi seçeneğinin oluşturulabileceği düşünülmektedir.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye