Afrika Gergedanları İçin Tehlike Çanları

Boynuzları sebebiyle yasadışı olarak avlanan tür tehlike altında.

Afrika Gergedanları İçin Tehlike Çanları

International Union for Conservation of Nature (IUCN – Doğanın Korunması için Uluslar Arası Birlik) tarafından belirtilen rakamlara göre boynuzları için öldürülen Afrika gergedanlarının sayısı kriz seviyesine ulaşmak üzere. 2013’ün başından beri her 11 saatte, 1 gergedan katlediliyor. Bu feci rakam gergedan boynuzlarının yasadışı ticaretini yapan suçlu çeteler, Asyalı müşterilere boynuz satarak yüksek kar elde ettiği sürece devam edecek. 

Kaçak avcılıktaki son artış, Vietnam ve Çin’de gergedan boynuzunun kanserden akşamdan kalmaya kadar her şeye iyi geldiğine inanılmasıyla artan talepten doğdu. 2011’den beri 1.700 gergedan, yani bütün nüfusun %7’si öldürüldü ve boynuzları alındı. Bunların 2/3’ü, dünyanın tüm vahşi gergedanlarının % 73’ünün bulunduğu Güney Afrika’da gerçekleşti. Afrika’da şu an IUCN tarafından kritik seviyede görülen siyah gergedan nüfusu 5.055. 20.405 tane de beyaz gergedan bulunuyor. 

Kaçak avcılıkla birebir uğraşmak sonuç vermiyor. Güney Afrika hükümeti helikopter, güçlü silahlar ve çok fazla para kullanarak savaşsa da her sene daha da sertleşen yaklaşımlarına rağmen kaçak avcılık oranı hızlı bir şekilde yükseliyor. Bu sebeple boynuza olan taleple uğraşmak daha mantıklı gözüküyor. Ya bunun satışını durdurmak ya da daha tartışmalı bir yaklaşım olarak sürdürülebilir (doğal hayata dost) yöntemlerle boynuzların alınması ve yasal satışının yapılması gerekiyor. 

Güney Afrika ve Vietnam arasındaki, gergedan avcılığı ve başka doğa koruma meseleleriyle ilgili görüşmeler umut verici. Bir sonraki aşamada iki hükümetin beraber harekete geçmesi bekleniyor. Vietnam ve Çin’de, gergedan boynuzunun bir deva olduğuyla ilgili geleneksel inanış yasadışı ticareti durdurmanın önündeki en büyük engel.

1995’ten beri alınan önlemlerle istikrarlı olarak artan gergedan nüfusu, artan ölümlerle beraber tehlikeye giriyor. IUCN, kaçak avcılığın nüfus artışını ciddi olarak azaltabileceği hatta tersine çevirebileceği konusunda uyarmakta. Güney Afrika’da av hayvanı yetiştiren çiftçiler de yıllarca nüfus artışını sağlasalar da, yasadışı avın getirdiği güvenlik problemleriyle işten çekilip, nüfusla ilgili endişe verici bir başka faktör oluyorlar. Çiftliklerinde gergedanları olanlarsa 2.000 dolardan fazla harcayarak veteriner gözetiminde boynuzları kestirmekte ve bunu boynuzun tekrar büyüdüğü iki yılda bir yapmaları gerekiyor. Sonuç olarak da satılması yasadışı olan boynuzlarla uğraşmak zorunda kalıyorlar. 

Boynuzlar sürdürülebilir yöntemlerle alınsa da alınmada da boynuzun satışının yasal olması tepki gören bir fikir. Her halukarda otoritelerin bir arada çalışıp, gergedan ölümlerinin önüne geçmesi, türün tükenmesini önlemek için bir mecburiyet. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye