Ayurveda'da Renklerin Etkisi ve Kullanımı

Ayurvedik tedavi yöntemlerinden birisi de renklerdir. Doğa'da 7 temel renk bulunmaktadır. Bunlar gökkuşağı renkleridir ve bizim bedenimizde, dokularda ve doshalar'da karşılıkları vardır.

Ayurveda'da Renklerin Etkisi ve Kullanımı

Her bir renk belli bir frekans ve titreşime sahiptir. Ve bu frekanslar tedavi amaçlı kullanılabilirler. Renklerin ince düzeyde ki titreşimleri kişinin özellikle sinir ve diğer sistemleri ve de Doshaları dengelerler. 

Kullanım Şekli: 
Üzerinize giyerek, ev-iş yeri vb bulunduğunuz mekanlarda ki eşya ve objelerde kullanarak, bir kavanozun içine içme suyu koyarak etrafını da frekansına ihtiyaç duyduğunuz renkte bir kağıt ile sarın. Kavanozu 4-5 saat güneş ışığının altında bekletin sonra bu suyu için.

Renklerin Etkisi:
  • Kırmızı: Kanla bağlantılıdır. Alyuvarların oluşumunu sağlar. Cilde canlılık verir. Isıtıcıdır. Dolaşımı hızlandırır. Sinir, kemik ve İlik dokularını canlandırır. Artmış Vata ve Kapha'yı sakinleştirir ve dengeler. Pitta'yı arttırır. Kırmızıya aşırı maruz kalmak konjunktivite oluşturur.
  • Turuncu: Isıtıcı bir renktir. Ruhsal arayışı tetikler. Aynı zamanda cinsel organlara da tazelik ve güç kazandırır. Bazı kültürlerde turuncu, cinsel enerjinin yükselerek ruhsal enerjiye dönüşmesi için kullanılır. Buddhist Monkları gibi. Cilde parlaklık verir. Artmış Vata ve Kapha'yı sakinleştirir ve dengeler. Turuncuya aşırı maruz kalmak Pitta'yı arttırır.
  • Sarı: Yaşam enerjisi başın tepesine çıkar kişi sarı renkle temas ettiğinde. Alayış ve Bilinci canlandırır, uyandırır. Ruhsal anlamda sarı, Ego'nun tam teslimiyeti ile bağlantılıdır. Aşırı kullanımı ise ince bağırsak'ta safra birikimine ve Pitta'nın artışına sebep olur. Artmış Vata ve Kapha'yı sakinleştirir ve dengeler. 
  • Yeşil: Bu renkin zihni sakinleştiren ve tazeleyen bir etkisi vardır. Yaşam enerjisini Kalp merkezimize yönlendirir. Duyguları yumuşatır ve kalpte mutluluk ve huzur duygusu uyandırır. Artmış Vata ve Kapha'yı sakinleştirir ve dengeler ve Pitta'yı uyarır. 
  • Mavi: Bu renk saf bilincin rengidir. Beden ve zihin üzerinde sakinleştirici ve serinletici bir etkisi vardır. Ciltte ki pigment bozukluğunu giderir. Karaciğeri tedavi eder ve Pitta'yı dengeler. Aşırı kullanımı ise Vata ve Kapha'yı arrtırabilir ve tıkanıklığa sebep olabilir.
  • Mor: Bu Kozmik ve Evrensel Bilincin rengidir. Farkındalığın uyanışını sağlar. Bedeni hafifletir, algı kapılarını açar. Mor artmış Pitta ve Kapha'yı dengeler fakat Vata'yı arttırabilir.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye