Ayurvedik Besin: Rasayana

Günümüz Modern Sağlık kuruluşları, Besin konusuna maalesef yeterince önemi vermemektedir.

Ayurvedik Besin: Rasayana

Rahatlıktan dolayı Fast Food, mikro dalga, hazır, dondurulmuş ve konserve gıda kültürü gelişmiştir ve bu sağlığa son derece zarar vermektedir.  Binlerce yıllık Sağlık sistemi Ayurveda, doğal beslenme ve yaşama yöntemiyle bugün hala saygınlığını korumaktadır. Bu bütüncül tıp sistemine göre her birey kendine has fiziksel, zihinsel ve duygusal yapıya sahiptir. Bu yapı kişinin anne ve babasından aldığı genler, çiftleşme ve doğum anında çevrenin etkileri ile oluşur (Prakriti).

Ancak zamanla kişinin sürdüğü düzensiz yaşam tarzı ve beslenme, travmalar, hastalıklar ve ameliyatlar ile yapı değişikliğe uğrar (Vikriti). Bu bozulma dengesizlik demektir ve hastalıklara zemin hazırlar. Bu faktörleri iyi anlar ve tespit edersek dengesizliği giderebiliriz. Bu sebeple sağlığa giden yol herkes için ayrıdır, bireyseldir. Birşey ne kadar faydalı da olsa, bu herkes için geçerli değildir.

www.dogaarinma.com'dan Ayurveda Kliniğimizle ile iletişime geçin ve sizin kendi beden tipinize uygun yaşam biçimi ve beslenme tarzınızı öğrenin. Herhangi sağlık sorununuz olmasa da zamanla beden ve zihin'de birikim oluyor ve fizyoloji ağırlaşıyor. Kişi bu ağırlıkla yaşamaya alıştığı için de bunun farkına varmıyor. Ancak hafifledikten sonra bu anlaşılabiliyor. Bu sebeple herkesin Konsültasyon'dan geçmesini tavsiye ediyoruz.

Rasayana
Rasayana, birçok yenilenme metodu barındıran özel bir tedavi yöntemidir. Rasa'nın kelime anlamı birşeyin özü veya esansı'dır. Beden'e alınan gıda veya ilaçlar önce en temel doku olan Rasa dokusuna dönüşür.Rasayanalar, bağışıklık sistemini, genel sağlığı, iç organların fonksyonlarını güçlendirip erken yaşlanmayı geciktiren "mucizevi" bir ilaçdır. Rasayana kelime olarak iki kökten meydana gelir: Rasa ve Ayana.

Rasa, birşeyin özü ; Ayana ise, bu özün işlenmesidir. Bedene giren tüm besinler en temel plazma dokusu olan Rasa dokususuna dönüşür ve Rasa dokusu tüm diğer dokulara döüştürülerek taşınır (Ayana). Bu işleme de Rasayana denir.

Rasayana konsepti, enerjinin korunması ve dönüşmesi prensibine dayanır.Bu tedavi yöntemi, Ayurveda'da birincil denecek kadar önemli bir konuma sahiptir.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye