Ayurvedik Scrub Tarifleri

Yüz temizliği için kendinize uygun scrub’ı seçin

Ayurvedik Scrub Tarifleri

Bir scrub her gün kullanılabilecek kadar nazik ve aşındırmayan yapıda olmalıdır. Scrub uygulaması dolaşımı canlandırır, gözenekleri temizler, cildin en dış tabakasından ölü pulları etkili bir şekilde temizleyerek siyah nokta oluşumunu önler. Cilde ışıltı verir ve yeni deri oluşumunu desteklerler. Cildinize göre hazırlanarak günlük yüz temizleyicinizin yerine geçebilir veya haftalık yüz temizliği düzeninizde yerini alabilir.

Doğal olduğunu iddia eden fakat kırılmış kayısı çekirdekleri veya yemiş kabukları kullanan scrublardan kaçının çünkü bunlar çok sert ve aşındırıcıdır. Lif ve süngerler de yüzde kullanmak için fazla serttir. Bu tip ürünleri yüz için kullanmak tahta yüzeyi cilalamak için sadece zımpara kağıdı kullanmaya benzer. Ayrıca derideki hassas yapıları tahriş edebilir ve bunlara mikroskobik düzeyde zarar verebilirler.

Genel olarak tüm Ayurvedik scrubların temeli tam tahıl veya bakliyat unudur. Bunlara daha derin temizlik için güçlü otlar, koku ve renk için kurutulup toz haline getirilmiş çiçek yaprakları eklenir. Macun kıvamına gelmesi için yeterince kaynak suyu veya bitki çayı ile karıştırılırlar. Yüzünüz için buhar banyosu hazırladıysanız burada kullandığınız sıvının bir kısmını kullanabilirsiniz. Yüzünüzü bu karışımla, nazikçe, küçük, saat yönündeki dairesel hareketlerle ovun. Soğuk ve temiz suyla durulayın.

Normal Cilt İçin
Yulaf ununun yanında biraz hint fesleğeni ve sandalağacı tozu ve toz gül yaprakları kullanın. Kaynak suyu, çiğ süt veya karakafes otu çayıyla karıştırarak macun haline getirin.

Kuru Cilt İçin
Nohut veya ince mercimek ununun yanında buğday ruşeymi, toz badem, agar agar, Hint ginsengi, çemen otu, Hint fesleğeni, mürver çiçeği ve gül yaprağı kullanın. Bu malzemeleri aloe vera suyu, süt veya kremayla karıştırın.

Yağlı Cilt İçin
Arpa ununu pirinç kepeği, kişniş, neem, sandalağacı ve lavanta tozu ile karıştırın. Bunları seyreltilmiş limon veya aloe vera suyuyla karıştırın.

Olgun Cilt İçin
Mercimek, arpa veya pirinç ununu, Hint ginsengi, Hint fesleğeni, meyan kökü ve portakal çiçeği tozuyla karıştırın, aloe vera suyu ile veya sütle beraber az miktarda bal ekleyerek macun kıvamına getirin.

Lekeli Cilt İçin
Yulaf unu ve toz kili, Hint ginsengi, kişniş, kimyon, çemen otu, zencefil, neem, bir tutam zerdeçal, lavanta tozu ve yoğurt ile karıştırın.

Tüm bu tarifleri yüz maskesi olarak da kullanabilirsiniz. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye