Bağırsak Bakterileri ve Obezite Riski

Vücuttaki iyi yağ dokusu kilo kaybına yardımcı olabilir.

Bağırsak Bakterileri ve Obezite Riski

Kahverengi yağ dokusu yeni doğanlarda fazla miktarda bulunan ve vücut ısısını düzenlemekten sorumlu yağ dokusudur. Bu yağ dokusunun miktarı yaş ilerledikçe azalmakla beraber, kötü yağ denilen göbek ve kalçada toplanan beyaz yağ miktarları artmaktadır. Yetişkinlerdeki kahverengi yağ dokusunun ise şeker hastalığı ve obeziteyi önlemeyle ilişkili olabileceği tahmin edilmektedir. Kahverengi yağ dokusunun özellikle soğuk kış aylarında aktifleşerek ısı üretmek için daha fazla kalori yakılmasını sağlayarak kilo kaybına yardımcı olabileceği de düşünülmektedir.

Dr. Kahn, kahverengi yağ dokusunun glikoz seviyesi normal ve zayıf erişkinlerde daha fazla olduğunu, ancak kilolu kişilerde daha az olduğunu belirtiyor.
Yapılan bir araştırma sonucunda, insan kalın bağırsağında yaşayan bakterilerin, iyi yağ dokusu olarak tabir edilen ve kalori yakımını hızlandıran bu kahverengi yağ dokusunun aktivitesini azalttığı ortaya çıktı. Araştırmanın sonuçları "ACS’s Journal of Proteome Research” adlı bilimsel dergide yayınlandı.

Sandrine P. Claus, Jeremy K. Niholson ve ekibi, sağlıklı yetişkinlerin bağırsaklarında trilyonlarca bakteri yaşadığından bahsetmektedirler. Bu bakterilerin birçoğu yararlı bakteriler olarak adlandırılıp, yenilen gıdaların sindirimine yardım etmekte ve bazı vitaminlerin üretimini gerçekleştirmektedir. Fakat araştırmacılar bu bakterilerin daha fazlasını yaptığı, vücuttaki enerjinin kullanımı ve yağın depolanmasını ve hatta bağışıklık sistemini bile etkileyebileceğini ortaya çıkardı.

Claus ve Nickelson, bağırsakta yaşayan bu bakterilerin enerji metabolizmasını ve kahverengi yağların aktivitesini nasıl etkileyebileceklerini araştırdılar. Bu nedenle araştırmalarında bağırsağında bakteri olmayan GF farelerle, bağırsağında bakteri olan normal fareleri iki ayrı gruba ayırıp aynı gıdalarla besleyerek kıyaslama yaptılar. Bağırsağında bakteri olmayan GF farelerdeki kahverengi yağ dokusunun daha aktif olduğu, daha fazla kalori yaktıkları ve daha zayıf oldukları gözlemlendi.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye