Obezite ve Kilo Kaybı

Obezite kalp hastalığı, yüksek tansiyon, diyabet ve bazı kanser türleri dahil, çok sayıda sağlık sorunları ile ilişkili olarak sağlık için şüphesiz bir tehlike oluşturuyor.

Obezite ve Kilo Kaybı

Obezite kalp hastalığı, yüksek tansiyon, diyabet ve bazı kanser türleri dahil, çok sayıda sağlık sorunları ile ilişkili olarak sağlık için şüphesiz bir tehlike oluşturuyor. Bununla birlikte kilo kaybı için uygulanan diyetlerin etkisiz hatta sağlığa zararlı olduğu gösterilmiştir. Yanlış diyet yağlarını, rafine şekerleri ve fazla kalorileri önleyen dengeli bir beslenme (bunların tümü kilo alımına katkıda bulunur), düzenli egzersiz, yeterli düzeyde su tüketimi ve stres azaltımı sağlıklı bir kiloyu korumaya yardımcı olabilir. 
 
Zayıflama Amerika’da ulusal bir takıntı haline gelmiştir. A.B.D.’de kadınların %40’ı ve erkeklerin %24’ü diyet, özel besin takviyeleri, egzersiz ve ilaçlar gibi çeşitli yöntemlerle zayıflamaya çalışıyorlar. Bu saplantı fiziksel gereksinimlerden ziyade genellikle psikolojik ihtiyaçlar (medya, moda ve akran baskısı üzerinden güzelliğin yapay bir standarda uygun olması teşviki) ile beslenirken, 97 milyon Amerikalının aşırı kilolu olduğu tahmin edilmekte. Dünya Sağlık Örgütü dünya çapında yaklaşık 300 milyon yetişkinin obez olduğunu tahmin etmekte. 1991 ve 1998 yılları arasında, obezite (averaj ağırlığın %20 veya daha fazlası olarak tanımlanır) A.B.D. yetişkinleri arasında %50 oranında artmıştır. Kenmore, Washington, Bastyr Üniversitesi Emekli Başkanı Joseph E. Pizzorno, N.D.’ye göre daha rahatsız edici olanı ise, 1965 ve 1980 yılları arasında A.B.D.’deki obez çocuk sayısının neredeyse ikiye katlandığı gerçeğidir. Bu gidişat devam ederse, bu çocuklar büyüdüklerinde yetişkin obezite oranını artıracaklardır.

Bu endişe verici bir durumdur çünkü aşırı kilo, yüksek kan basıncı, kalp rahatsızlığı, felç, diyabet, safra kesesi rahatsızlığı, solunum hastalıkları, kadınlarda meme, endometriyal ve rahim kanseri, erkeklerde kolon ve rektum kanseri dahil bir dizi sağlık sorunlarını beraberinde getirmektedir.

Aslında, Tip II diyabet olgularının %85’i obeziteyle, %45’i hipertansiyonla, %35’i kalp rahatsızlıklarıyla ve %18’i yüksek kolestrol ile ilişkilidir. Obezite, hem kadınların hem de erkeklerin erken ölümüne sebep olarak yılda yaklaşık 300,000 ölüme katkıda bulunur.  Her yıl obezite ile ilgili sağlık sorunları üzerinde yaklaşık 65 milyar dolar harcanmaktadır. Sakatlık ve iş gücü kaybı gibi dolaylı maliyetler de eklenirse, toplam rakam 100 milyar dolara çıkıyor. 

Kilo almak ve zayıflamak her zaman basit ve kolay olmayabiliyor. Kontrollü olarak zayıflamaya çalışan çoğu insan, genellikle toplam vücut ağırlıklarının yaklaşık %10’nu azaltabiliyorlar fakat  bir yıl içerisinde bu ağırlığın üçte ikisine kadarı yeniden alınabiliyor.  Her yıl 80 milyon Amerikalı diyete başlıyor ve %95’i beş yıl içerisinde kaybettikleri kiloları tekrar alıyor; üçte biri daha fazlasını alıyor. Belirgin ve kalıcı zayıflama sağlamak için – sağlıklı beslenmeyi, egzersizi, stres azaltımını ve temel dengesizlikleri düzeltmeyi kapsayan bir ömür boyu sürecek bir plan hazırlamak gerekiyor.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye