C Vitamini Kemikleri Güçlendiriyor!

Eğer yüz yıl öncesinde bir denizci olsaydınız ve uzun süre karadan uzak kalsaydınız, günümüzde skorbüt olarak bilinen ve C vitamini eksikliğinden kaynaklanan ölümcül bir hastalığa yakalanmış olabilirdiniz

C Vitamini Kemikleri Güçlendiriyor!


Skorbüt hastalığının tek nedeninin C vitamini eksikliği olduğu biliniyor ve sadece C vitamini içeren ürünlerle beslenerek hastalıktan korunulabiliyor… C vitamini sadece skorbüte karşı koruyucu olmakla kalmıyor, vücudumuzdaki birçok hayati olayın gerçekleşmesini de sağlıyor…

Bağışıklık sistemini güçlendiren, hastalıklara karşı savunmamızı arttıran, cildimizi güzelleştiren ve daha bir çok faydası olan C vitamininin osteoporozu önlemede de etkili olduğu ortaya çıktı!

Tıp fakültelerinde gerçekleştirilen bir çalışmada C vitamininin kemik kütlesini arttırarak kemikleri güçlendirdiği ve osteoporoz ile kemik kırılmalarına  karşı koruyucu olduğu ortaya çıkmıştır.

C Vitamini Yeni Kemik Dokusu Oluşumunu Uyararak Kemik Yoğunluğunu Arttırıyor!
Kemik yoğunluğu düşük olarak ölçülen bir grup dişi fare ile normal kemik yoğunluğuna sahip bir grup dişi fare kıyaslanmıştır. Düşük kemik yoğunluğuna sahip fareler iki gruba ayrılmış ve bir gruba 8 hafta boyunca C vitamini takviyesi verilmiştir, diğer gruba ise takviye verilmemiştir. Çalışmanın sonunda her iki gruptaki farelerde de omurga ve femur kemiklerindeki kemik yoğunluğu ölçülmüştür. Bu çalışmanın sonucunda C vitamini takviyesi yapılmayan farelerde kemik dokusu kaybı görülmüştür. Bahsedilen çalışmanın sonuçlarına göre Dr. Mone Zaidi, yüksek doz C vitamininin kemikleri koruyucu etkisi olduğunu söylemiştir. C vitamininin insanlarda da farelerde olduğu gibi osteoporoza karşı koruyucu olduğu düşünülmektedir.

C Vitamininin Diğer Faydaları
C vitamininin kemik koruyucu etkisi yanında damar çeperlerini koruyarak vasküler disfonksiyona karşı etkili olduğu düşünülmektedir. Bununla beraber C vitamininin kalbi koruyucu etkisini göstermesi bakımından günde kaç miligram kullanılması gerektiği ile ilgili tartışmalar halen devam etmektedir.

C vitamini hakkında yapılan diğer araştırmalar ve "American Journal of Clinical Nutrition”daki yazılar C vitamininin yaşlılık nedeniyle oluşan kırışıklıkları azaltmada da etkili olduğu sonucunu ortaya çıkarmıştır.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye