Viniyoga

Viniyoga (Vinyasa yoga ile karıştırılmamalıdır) tümüyle uyum göstermeyle ilgilidir. Bu yoga tarzı guru/öğrenci modeline dayanır.

Viniyoga

Viniyoga da tecrübeli bir öğretmen sağlık, yaş, fiziksel durum, geçmiş ve mevcut sakatlıkları hesaba katarak kişinin ihtiyaçlarına özel bir yoga programı çıkarır. Grup halinde yapıldığında herkesin uyabileceği bir program takip edilir. Öğretmen size ciddi bir sakatlanmanız olup olmadığını sorabilir, ancak fiziksel durumunuzla ilgili hazır formüller yoktur. Çünkü sırt ağrısı çeken iki öğrencinin sırt ağrıma nedenleri tümüyle birbirinden farklı olabilir, bu yüzden öğretmen her ikisine de bambaşka asanalar veya her ikisi için farklı şekilde değiştirilmiş asanalar önerebilir. Viniyoga fiziksel beceri düzeyleri ne olursa olsun herkesin yapabileceği bir yoga olma iddiasındadır. Bu yüzden Viniyoga öğretmenleri genelde çok iyi eğitimlidirler ve anatomi ile yoga terapisi konusunda uzmandırlar.

 

Viniyoga’nın Kökeni

 

Viniyoga büyük guru Krishnamacharya’nın mirasıdır. Bu büyük gurunun en önemli öğrencileri arasında Pattabhi Jois ve B.K.S. İyengar bulunur. Bu iki isim yoganın 1970’lerden itibaren Batıda tanınmasında en önemli iki isimdir. Krişnamaçarya’nın oğlu T.K. V. Desikaçar gurunun mirasını devralmıştır ve dünyada bilinen en önemli Viniyoga otoritesidir. Amerika Viniyoga Enstitüsünün kurucusu Gary Kraftsow Desikaçar yönteminin Batıdaki en önemli temsilcisidir.

 

Ne Bekleyebilirsiniz?

 

Bir Viniyoga uygulaması öğrencinin ihtiyaçlarına bağlı olarak Asana, pranayama, dans, mantra söyleme, meditasyon içerebilir. Uygulama öyle esnektir ki ister sakatlanma, ister yaş, isterse hastalık dolayısıyla fiziksel olarak hareket sınırlılığı yaşayan herkesin ihtiyaçlarına yanıt verecek hale getirilebilir. Yoga seansları çok nazik olabilir, ama illa da öyle olacak diye bir şart yoktur. Eğer öğrencinin yetenekleri daha gelişmişse seansta ona uygun bir şekilde zorlaştırılır. Viniyoga da hizaya çok önem verilir ve duruşlarda belli sayıda nefesler boyunca kalınır ve duruşlar arasında dinlenilir.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye