Cihangir Yoga’nın Temelleri Hocalık Eğitimi 15 Mart 2014 İstanbul

Mey Elbi ve Naz Şarman ile Yoga Alliance onaylı 200 saatlik Temel Eğitim

Cihangir Yoga’nın Temelleri Hocalık Eğitimi 15 Mart 2014 İstanbul

Bu çalışma, 200 saatlik temel hatha yoga hocalık eğitimidir. Eğitim sırasında klasik hatha yoga duruşları ve varyasyonları ayrıntılı bir şekilde öğretilecektir. Öğrenciler bu klasik hatha yoga duruşlarını uygulama ve öğretme metodlarını, destekleyici nefes ve meditasyon teknikleri ile öğreneceklerdir.

Eğitimden mezun olan öğrenciler 200 saatlik uluslararası Yoga Alliance sertifikasına sahip olacak ve Temel Seviye’de Yoga dersleri verebilecektir. 200 saatlik bu eğitimin 180 saatlik bölümü hocalarla birebir çalışma içerdiğinden katılımcalar hocalardan her konuda tam destek alabilecek ve hayatlarında yapmak istedikleri değişimler için özgüven ve ilham kaynağı bulacaklardır.

Mey Elbi ve Naz Sarman uluslararası düzeyde eğitim almış, tecrübe kazanmış, Cihangir Yoga’nın en donanımlı iki eğitmenidir. Mey ve Naz, yıllar boyunca Cihangir Yoga’da verdikleri dersler kanalıyla binlerce öğrenciyi yoga yolunda yönlendirmiş, kimi öğrencileri de yoga hocalığı yolunda teşvik etmiştir. Kendini yoga yoluna adamış bu iki eğitmenin eşsiz enerjileri ve zengin deneyimleri sayesinde öğrenciler yogayı açıklık ve birlik içinde algılama şansına sahip olacaklar.

Yoga yolunda tutku ile öğrenciliklerini sürdüren Mey Elbi ve Naz Sarman yoga deneyimi olan, yoga uygulamasını derinleştirmek, yogayı öğretmek isteyen, veya yogayı günlük yaşamına katmak isteyen herkes ile bu eğitim süreci boyunca bilgilerini ve deneyimlerini gönülden paylaşmaya hazırlar.

Cihangir Yoga’nın Temelleri Hocalık Eğitimi Türkiye’nin en önemli hocalık eğitimi olarak tanınmaktadır.Hocalık eğitimimizden mezun olanlar İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin çeşitli kentlerinde yoga hocalığı yapmakta, kendi stüdyolarını açmakta ve kendileri de hocalar yetiştirmektedirler.

Eğitimin Amacı
 • 200 saatlik bu temel hatha yoga hocalık eğitiminde, öğrenciler, klasik hatha yoga duruşları ve varyasyonlarını, bunları uygulama ve öğretme metodlarını, destekleyici nefes ve meditasyon teknikleri ile öğrenecekler.
 • Yoga tarihi ve felsefesinde ileri gelen masterların fikirleri Naz ve Mey’in yorumları ile işlenecektir.
 • Katılımcılar kendi yoga uygulamalarını ciddi bir şekilde geliştireceklerdir.
 • Katılımcılar yoga hocalığı deneyimlerinde güvenli, sağlam, anatomiye hakim, açık ve yoganın kalbini özümsemiş olarak duyarlı ve yaratıcı olacaklar.
 • Katılımcılar ilk günden birbirini destekler şekilde ilerleyen teori ve pratik bölümleri sonucu ezberden ziyade farkındalık içinde, kalpten hissederek, öğrenilenin ardındaki mantığı anlayarak, temel bir yoga dersi vermeyi öğrenecekler.


Eğitime Kimler Katılabilir ?

 • Meraklı bir yoga öğrencisi olarak kendini geliştirmek ve bilgilerini derinleştirmek isteyenler,
 • Yoga Eğitmenliğini mesleği haline getirip, prestijli bir sertifikayla yoga stüdyosunda, spor salonunda ya da bireysel olarak ders vermek isteyenler,
 • Eğitim süreci hem fiziksel hem de psikolojik açıdan yoğun bir süreç olacağından, bu yoğun disiplin gerektiren döneme hazırlıklı olanlar,
 • Bu eğitim 36 kişi ile sınırlı olacaktır.


Eğitim mezunları 200 saatlik Yoga Alliance onaylı sertifika almaya hak kazanır. Mey ve Naz uluslararası yoga standartlarını belirleyen Yoga Alliance kuruluşu tarafından eğitmen yetiştirme yetkisini ifade eden E-RYT 500 – RYT 500 sertifikasına sahiptir. (www.yogaalliance.org)

Eğitim sertifikasını alabilmek için aşağıdakileri tamamlamanız gerekir:

 • Belirtilen tarihlerdeki eğitim buluşmalarına katılım

 • Eğitim süresince buluşmalara zamanında gelmek önemlidir ve çok kritik bir durum olmadığı sürece tüm eğitim buluşmalarına katılmak şarttır.

 • Okumalar ve ödevler
 • Ödevler hocalar tarafından değerlendirilecektir.
 • 7 ay boyunca 35 saat ders katılımı

 • Ders anlatımı (Dağıtılacak ders içeriğine uygun bir şekilde grup olarak 1 ders verilecek. Hocalar bu derse girecek ve geri bildirim yapacaktır.)

 • Eğitim toplam 200 saat olup, bu 200 saat, haftasonu buluşulan zamanın yanı sıra inziva, asistanlık, stüdyo ders katılımı ve ödevlerle tamamlanacaktır.

Eğitim İçeriği
Eğitim Teknikleri ve Pratikler

 1. Temel asanaları varyasyonları ile uygulama

 2. Yoga Asanalarında temel hiza ve kurallar 
 3. Asana uygulamasını pekiştiren detaylar : Bandhalar ve Spiraller

 4. İnsan bedeni anatomisi ve Fizyolojisi
 
 5. Yoga duruşlarının anatomisi

 6. Pranayama (Nefes) Teknikleri 
 7. Meditasyon Teknikleri

 8. Mantralar
 9. Bu eğitim tecrübeli Cihangir Yoga hocaları ile sadece eğitim katılımcılarına yönelik sürpriz masterclass’ları da içermektedir. Bu konuda detaylar daha sonra açıklanacaktır.

Yoga Felsefesi

 1. Yoga Tarihi

 2. Patanjali Yoga Sutraları

 3. Bhagavad Gita

Eğitim Metodolojisi

 1. Öğretme Teknikleri 

 2. Yoga Eğitmeninde olması gereken nitelikler
 3. Ders planlama ve yaratıcı akışlar hazırlama
 
 4. İletişim becerileri

 5. Duruşları Gözlemleme, düzeltme ve dokunma Prensipleri

 6. Ses ve Vücut Dili Kullanımı

Eğitim Tarihleri:
 • 15 – 16 Mart 2014
 • 5 – 6 Nisan 2014
 • 26 – 27 Nisan 2014
 • 10 – 11 Mayıs 2014
 • 24 – 25 Mayıs 2014
 • 14 – 15 Haziran 2014
 • 28 – 29 Haziran 2014
 • 12 – 13 Temmuz 2014

Mey Elbi  hakkında
Mey Elbi 2000 yılında New York’ta yaşadığı dönemde 200 saatlik temel hocalık eğitimini Om Yoga’nın kurucusu ve Vinyasa tarzının önde gelen yoga hocası Cyndi Lee‘den almıştır (www.omyoga.com). Aynı zamanda Yoga Studies Institute’da Hatha Yoga Pradipika ve Yoga Sutra üzerine eğitim almıştır. 2001’den bu yana yoga hocalığı yapmakta olan Mey New York’ta çeşitli yoga merkezlerinde eğitmenlik yaptıktan sonra 2006’da İstanbul‘a dönmüştür ve o zamandan beri de Cihangir Yoga bünyesinde ders vermektedir. Cihangir Yoga’nın ana hocalarından biri olan Mey 2010 yaz döneminde Godfrey Devereux ile ikinci bir hocalık eğitimine katılmış, tutkuyla gönül verdiği yoga yolunda derinleşmeye devam etmektedir. Ayrıca 2010 Ekim ayında, güney İtalya’da Sathya ve Liliana ile harmonium ve chanting kursuna katılmış, çok sevdiği kirtanı pratiğine eklemeye başlamıştır. Mey, Om Yoga uygulamasını zaman zaman Cyndi Lee ve Nicole Ohme ile çalışarak sürdürmektedir ve 2011Ekim ayında ikinci kez hocası Cyndi Lee ile Berlin’de hocalık eğitimi yapmıştır. 
Bu çok değerli hocaların yanı sıra Sri K. Pattabhi Jois, Richard Freeman, Diane Long, Tias Little, Edward Clark, Chris Chavez, Nicole Ohme, Sarah Powers, Paul Grilley, Zhander Remete, Sharon Gannon-David Life, Ken The Rolfer, Yogeswari gibi hocaların düzenlediği çalışmalara katılmış , Osho ekolünden gelen Svagito Liebermeister’ın Aile Dizilimine ve Zen terapisi eğitimine katılmıştır.
Mey’in son çalışmaları Ocak 2014′te Cyndi Lee ile ileri seviye eğitim olacaktır. Mey hakkında daha fazla bilgiye ve Mey’in blog yazılarına www.meyelbi.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Naz Şarman hakkında
Naz Şarman 2003-2004 yıllarında New York’ta Anusara stilinde 200 saatlik Hatha Yoga Eğitmenlik sertifikası aldı. Anusara yoga kurucusu John Friend’i birkaç yıl izleyerek Seviye I-II Yoga Eğitmenliği, Terapötik Yoga, Anusara Yoga ve Felsefesi konularındaki çalışmalarına katılıp bu yoga tarzını öğretmeye hak kazandı. Dr. Douglas Brooks ile Tantra yoga felsefesi, Yoga Journal yazarı Sally Kempton ile meditasyon konusunda eğitim aldı. 2008 yılından  itibaren Body Mind Centering – Beden Zihin Merkezleme-  öğretisinin kurucusu Bonnie Bainbridge Cohen ile anatomi, insan vücudunun hareket gelişimi ve potansiyeli üzerinde çalışmaktadır. Ayrıca Skinner Releasing gevşeme tekniği kurslarına ara ara katılmaktadır. New York’da yaşadığı dönem stüdyo ve özel derslerin yanısıra New School Üniversitesi’nde yoga felsefesi ve pratiği dersi verdi. 2009′da İstanbul’a döndükten sonra Cihangir Yoga bünyesinde çalışan Naz bu sürede Chris Chavez, Godfrey Devereux, Tias Little, Wayne Liquorman ve Svagito’nun kurslarına katıldı. 2011den itibaren Cihangir Yoga’nın Temelleri Hocalık Eğitiminde anatomi kısmından sorumlu yardımcı eğitmen olarak çalıştı. Naz’ın en güncel yoga çalışmaları Yoga Anatomy kitabının yazarları Leslie Kaminoff ve Amy Matthews ile nefes odaklı yoga, yoga anatomisi ve kemikler üzerinedir.

Tarih ve Yer: 
15 Mart – 14 Eylül 2014 / Cihangir Yoga, Cihangir

Yer
Cihangir Yoga, Cihangir

Eğitim Saatleri: 
Buluşma saatleri Cumartesi ve Pazar saat 9.00 – 18.00 arasıdır.İnziva Tarihi ve Yeri: 
10 – 14 Eylül 2014 / Kaz dağları, Hızır kampı

Eğitim ücreti: 
3500TL

Detaylı bilgi ve kayıt için:
Telefon 530 8262155 / 212 2771190

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye