Toprak Ana Kutlaması (II) - "bizi biz yapan gıdamız: buğday, zeytin, üzüm ve balık" 7 Aralık 2013 İstanbul

Her yıl 10 Aralık'ta gerçekleştirdiğimiz ve Terra Madre, yani Toprak Ana dediğimiz kutlamalarımıza bu yıl herkesin katılımına daha uygun olan 7 Aralık'ta. Günün ikinci etkinliği içerisinde bir maya takası ve ekmek sohbeti bir dizi sunum...

Toprak Ana Kutlaması (II) - "bizi biz yapan gıdamız: buğday, zeytin, üzüm ve balık" 7 Aralık 2013 İstanbul

İlk sunum üzüme dair ve Levon Bağış'tan.. bir coğrafyada pek çok farklı kültürün üzüm ile muhabbeti ve üzümün de bu süreçteki tüm serüveni.

ikinci sunum zeytine dair ve Zeynep Kürşat Alumur'dan.. ölmez ağacına sahip oldum sanan insan, insanın yaşam süresini aşan bir ağaç, doğa, bereket ve insanın altını meyvenin yağında mı, toprağın altında mı, nerede aradığının sorgusu..

üçüncü sunum Defne Koryürek'ten ve balığa dair.. avcı toplayıcılıktan yerleşik kültüre geçiş, bereketin yerini alan verimlilik, kutsallığı kaybeden medeniyet ve gıdanın endüstriyelleşmesi sürecinde insan ve balığın, müştereki olan doğa ile ilişkileri..

dördüncü ve son sunum ise buğdaya dair ve Oya Ayman'dan.. ehlileşen, dönüşen, yapı taşları teker teker ayrıştırılıp karlı kılınan, sahiplenilen, sakınılan tek bir tohumun insanın kurduğu "medeniyet" bağlamında serüveni..

ayrıca, bu sunumların bir köşesinde Şemsa Denizsel'in imalatı 150 kavanozcuk ekşi ekmek mayası da takas ediyor olacağız. Dolayısıyla gelirken beraberinizde "bir mutfak sırrı", "küçük bir anneanne bilgisi" ya da "unutulacak, aman anlatayım" diyeceğiniz gıdamıza dair bir hikaye, bir bilgi olsun. zira siz ekşi mayanızla bilginizi takas ederken ortak muhabbetimiz geleceğin güvencesi bir berekete dönüşecek! bekliyoruz!

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye