Çocuk Sağlığında Alternatif Tıp

Bir çocuğun sağlığını korumakta, aynı zamanda çocukluk dönemi hastalıklarını iyileştirmede doğal ve alternatif yaklaşımlar çok etkili olabilir.

Bir çocuğun sağlığını korumakta, aynı zamanda çocukluk dönemi hastalıklarını iyileştirmede doğal ve alternatif yaklaşımlar çok etkili olabilir. Ayrıca modern tıp tedavilerinden daha az yan etki içerirler. Bazı standart medikal tedaviler, örneğin aşıların ve antibiyotiklerin yoğun kullanımı, güvenlikleri ve genel olarak etkileri araştırmacılar, doktorlar ve hükümet yetkilileri tarafından sorgulanmaktadır. Bugün doktorların ve ebeveynlerin çocuklarının sağlıklarını korumak için alternatif tıp alanında çok çeşitli seçenekleri vardır. 

Çocuk bakımı ebeveynler için oldukça yorucu ve bazen zor olan bir görevdir. Hastalık görüldüğünde ebeveynler çocuklarındaki sorunun ne olduğunu ve hangi şiddette olduğunu anlamadıkları için bunalabilirler. Bir çocuk hastalığıyla başa çıkarken ebeveynlerin durumu özenle değerlendirmesi ve atılacak adımlara karar vermesi gerekir.

Beslenmeye ve besin takviyelerine dikkat etmek, ayrıca bitkilerin dikkatli kullanımı çocuğun sağlığı üzerinde faydalı etki yaratabilir. Bunların yanında homeopati, geleneksel Çin tıbbı, natüropatik tıp ve Ayurvedik tıp çocuk sağlığı konusunda detaylı yaklaşımlar sunarlar. Hiçbir tekil yaklaşım kalifiye bir tıp profesyonelinin tavsiyesi ve gözetiminin yerini tutmayacak olsa da modern tıbba güvenli alternatifler sayesinde ebeveynler çocuklarının alması gereken tedavi konusunda bilinçli karar verebilirler.

Sağlıklı Bir Çocuk Yetiştirmek
Bir çocuğun sağlığını düşünmek rahme düşmesinden önce bile başlayabilir. Teksas’tan Dr. Constantine A. Kotsanis, "Çocuğunuza sağlıklı olmak için en büyük şansı vermek istiyorsanız rahme düşmeden önce aldığınız besin maddelerine dikkat edin. Yeni bir hayat meydana getirmek bir kişinin hayatındaki en önemli şeydir. Hamile kalmadan 6 ay önce metabolizmalarını düzeltmek ve vücutlarındaki toksinleri azaltmak anne ve babanın görevidir" demektedir. Bunu yapmanın yolu organik gıdaları tüketmekten, sindirim ve üreme kanallarını enfeksiyonlardan temizlemekten, ağır metaller varsa şelasyon terapisinden, biyolojik diş hekimliğinden, kimyasal toksinler varsa sauna terapisinden, kötü metabolizma için ozon terapisinden ve çözülmemiş duygusal problemler konusunda psikolojik danışmanlıktan geçer. 

Bütün ebeveynler çocuklarının sağlıklı ve canlı olmalarını isterler. Çocuk bakımı ebeveynler için yorucu bir iştir ve alternatif tıp doktorları bunun çeşitli faktörlerden oluştuğunu anlarlar. Bu faktörlerin arasonda sabit ve sevecen bir ortam, uygun beslenme ve takviyeler, ebeveyn haklarını özellikle de bir doktor seçerken iyice anlamak, tıbbi kayıtları tutmak ve saklamak ve aşı yaptırmaya veya yaptırmamaya karar vermek bulunur.

Sevecen Bir Ortam Sağlamak
Çocuk doktoru Dr. Lendon Smith’e göre bir çocuğun fiziksel, duygusal ve zihinsel sağlığı ebeveynlerin sağlayacağı güvenlik ve özgüven hissinde yatar. Sonuç olarak çocuğun sağlığı ebeveynlerinin ilişkisine ve hatta hamile kalmadan öncesine dayanır. Bunun arkasından gelen en önemli şeyler çocuğun kucaklanması, masaj yapılması, sevilmesi, gülümsenmesi, kabul edildiğini ve değerli bulunduğunu bilmesidir.

Dr. Smith çocuklarla zaman geçirmenin ve özellikle onları dinlemenin çok önemli olduğunu söyler. Ebeveynler çocuklarıyla konuşurken çok fazla emir vermekten veya soru sormaktan kaçınmalıdır. Eğer çocuklar sadece kendi davranışlarını zorlayan "Orda ne arıyorsun? ","Üstünü kirletme" gibi emirleri ve soruları duyarlarsa kendileriyle ilgili kötü bir görüşleri olur. 

Ayurvedik hekim Dr. Virender Sodhi bu görüşlere katılmaktadır. "Bir çocuğun güvenlik hissi oldukça kırılgandır. Ebeveynler kavga ettiğinde çocuk tüm dünyasını tehdit altında hisseder. Bunun sonucunda bağışıklık sistemi kötü etkilenir. Böylece hastalık doğabilir" demektedir. Dr. Sodhi büyüyen çocuklara fiziksel olarak çok dikkat edilmesini, sözel olarak cesaretlendirilmelerini ve onaylanmalarını tavsiye etmektedir. Bunlar çocuğu şımartmaz, aksine güçlü bir özgüvenleri olmasını sağlar. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye