Doğuma Hazırlanırken Masaj

Çoğu kadın gebelik esnasında ciltte oluşan çatlaklardan endişe duymaktadır.

Doğuma Hazırlanırken Masaj

Çatlakları Önleyici Masaj
Çoğu kadın gebelik esnasında ciltte oluşan çatlaklardan endişe duymaktadır. Çoğu doktor çatlak oluşumunun ırsi olduğunu düşünse de oluşmamaları için bazı önlemler alınabilir. Bazı yağları içeren özel bir karışımın düzenli olarak uygulanması korunmak için en doğru tercihtir. Günde bir veya iki defa, karın, göğüs ve kalça bölgesine masaj yapılarak uygulanır. Bu uygulama için en uygun zaman sabahları ve uyku öncesidir. Karın bölgenizde, şişme görülür görülmez uygulamaya başlayın, çünkü akabinde ciltte çatlaklar oluşacaktır.

Aşağıda açıklanan malzemelerin hepsi, sağlık gıdaları satan yerlerde bulunur. Tatlı badem yağı, masaj maddelerinin satıldığı yerlerden temin edilebilir. 
  • 30 ml. vitamin E yağı
  • 5 çorba kaşığı kakao yağı
  • 135 ml. badem şeker yağı

Dikkatlice, kakao yağını, benmari yöntemiyle eritin, çok fazla ısıtmayın. Kakao yağı sıvı hale dönüşünce, E vitamini ve badem yağını katın. Karışımı bir plastik kaba aktarın. Yağ soğudukça katılaşır ve oda ısısında saklanabilir.      

Perineal Masaj
Perineum vajina ile anüs arasında bir kesittir. Gebeliğin son altı haftasında, doğum esnasındaki gerinmeye hazırlanması için her gün masaj yapılmalıdır. Bu teknik, epizyotomi (bebeğin çıkmasını kolaylaştırabilmek için doğum uzmanı tarafından perineum içinde yapılan küçük kesik) gereksinimini de ortadan kaldırabilir ve yırtılmaya karşı koruma sağlar. Bu teknik, aktif herpes yaraları veya vajinit gibi vajinal sorunların olması durumunda ertelenmelidir. Vajina iyileştiğinde uygulanabilir. Perineal masaj, siz veya eşiniz tarafından yapılabilir.
    
 Roy Dittman perineal masaja ilişkin aşağıda belirtilen önerileri sunmaktadır:
  • Ellerinizi yıkayın, bir ayna alın ve sıcak ve özel bir odaya geçin.
  • Perineum bölgenizi ve başparmaklarınızı sebze yağı, kakao yağı veya E vitamini yağı ile kayganlaştırın. Eğer isterseniz kendi vücut salgınızı da kullanabilirsiniz. 
  • Vajinanızın içine başparmaklarınızı 4 cm kadar sokun, aşağı doğru ve aynı zamanda yana doğru bastırın. Hafifçe ve yavaşça hafif yanma veya karıncalanma hissedene kadar cildinizi gerin. Bu basıncı uygulamaya perineum daha uyuşuk hale gelene ve karıncalanma hissi azalana kadar iki dakika daha devam edin. 
  • Vajinanın alt yarısında, dış tarafında 3-4 dakika kadar masaja devam edin. Üretradan yukarı doğru hareket etmemeye özen gösterin.
  • Dışarı ve öne doğru çıkarken vajinanın alt yarısına başparmaklarınızla masaj yapın. Bu masaj hareketi doğum esnasında bebeğin esneteceği şekilde perineal derinin gerilmesini sağlar. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye