Doğum Kilosu İçin D Vitamini

Araştırmalara göre hamile kadınlarda D vitamini eksikliği bebeklerin doğum kilosunu etkiliyor.

Doğum Kilosu İçin D Vitamini

Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism (Endokronoloji ve Metabolizma Dergisi) yayınının Ocak 2013 sayısında bildirildiği üzere, Pittsburgh Üniversitesi’ndeki araştırmacılar hamile kadınlardaki D vitamini eksikliği ve bebeklerin düşük doğum ağırlıklı olma riski arasında bir bağlantı buldu. Düşük doğum ağırlıklı bebeklerin ilk ay içinde ölme olasılığı ve yetişkinlikte tip 2 diyabet ve kalp damar hastalığı gibi kronik hastalıklar geçirme riski çok daha yüksek oluyor. 

Araştırma dahilinde 2146 hamile kadının D vitamini seviyesi ölçüldü. D vitamini seviyesi 37.5 nmol/L veya daha fazla olan kadınlar, 37.5 nmol/L seviyesinin altında olan kadınlara oranla ortalama 46 gram daha ağır bebekler doğurdular. Buna ek olarak D vitamini yüksek olan annelerin çocukları diğerlerine oranla daha büyük kafa çevresine sahipti.

Sonuçlara göre hamileliğin erken aşamalarında annedeki D vitamini seviyesi hamileliğin sonraki aşamalarında bebeğin büyümesini etkileyebiliyor. Aynı zamanda eğer annenin D vitamini seviyesi ilk üç ay içinde düşükse bebeğin rahimde büyüme kısıtlılığı yaşama riski artıyor.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye