Diğer Baş Ağrısı Nedenleri

Baş ağrılarının diğer yaygın nedenlerinden biri de kan pıhtılaşması veya diğer bilinen şekliyle trombosit kümelenmesidir.

Diğer Baş Ağrısı Nedenleri

Kan Pıhtılaşması
Baş ağrılarının diğer yaygın nedenlerinden biri de kan pıhtılaşması veya diğer bilinen şekliyle trombosit kümelenmesidir. Beden ve beyin gibi kan da strese sıkışma, kan dolaşımında ufak düğümler veya pıhtılar oluşturma şeklinde tepki verir. Pıhtılaşma, damarların sıkışmasına neden olur ve bu da beyne yeterli miktarda kanın gitmemesi sonucunu doğurur. Newport Beach, California’dan Tıp Doktoru Julian Whiteaker’a göre, migren hastalarının trombositleri, damarların tıkanmasını hızlandıran anormal miktarda sinir iletici serotonin açığa çıkarıyor. Dr. Laibow da, Prozac gibi serotonin reuptake inhibitörleri kullanan hastaların özellikle bu olasılığa karşı tetikte olmasının gerekli olduğunu belirtiyor.

Dental Faktörler
"Sürekli gerilim altında olan dişler vücudun diğer kısımlarını da etkiler diyor Dr. Ravins. Ravins, 20 yıldan fazla bir süre diş hekimliği mesleğinde baş ağrılarını tedavi ediyor. Hastalarının yarısından fazlasının kendisine çözüm bulamadıkları baş ağrısı şikayetiyle geldiğini tahmin ediyor. Diş çürümesi, dişeti hastalığı, kas spazmı ve eski dolgulardan kaynaklanan hafif enfeksiyonlar tümüyle alt çenede gerilime neden olabiliyor.

Üst ve alt çene kemikleri, her kulak memesinin hemen önünde yer alan temporomandibular eklemlerle birlikte hareket ederek bir pompalama fonksiyonu sergiliyor. Alt çene uyumlu bir şekilde üst çeneye çarptığında beyin sıvıları vücutta daha doğru bir şekilde akıyor diyor Dr. Ravins. Dental gerilim faktörleri beyin bölgesinde bu sirkülasyonu azaltabiliyor çünkü kafatasındaki kemikler sertleştiğinde, esnekliğini ve normal hareketini kaybettiğinde kan akışını azaltıyor. Bu da kan damarlarının sıkışmasına ve buna bağlı olarak da baş ağrısına neden oluyor.

Çenenin dengesini yeniden sağlamak için Dr. Ravins genellikle baş ağrısı yaşayan hastalarına genellikle gece takılan çıkarılabilir bir aygıt kullandırıyor. Bu tedavi diş etlerinin ve dişlerin tedavi edilmesi ve beslenme değişiklikleri yapılmasına yardımcı bir uygulama niteliğinde.

Yapısal Dengesizlikler
Sağlıklı bir kas-iskelet yapısı optimum sağlık için hayati önem taşır çünkü sağlam bir temel olmadan vücut baş ağrıları da dahil olmak üzere çok çeşitli sağlık problemlerine açık hale gelir. "Alerji, sindirim problemleri, duygusal veya hormonal dengesizlikler gibi iç faktörlerin yanı sıra hatalı vücut duruşu, uygun olmayan ayakkabılar veya travmatik bir yaralanma gibi dış faktörler, tümüyle omurga ve kas sisteminde dengesizliklere yol açarak tüm vücuda kan ve enerji temin edilme sistemini etkiliyor", diyor Dr. Milne.

Dr. Milne bu konuya örnek olarak vücut pozisyonunu veriyor. Uygun olmayan bir vücut pozisyonu kaslarda gerilmeye yol açar ve sonuçta sıklıkla baş ağrısı yaratır. Ancak kötü vücut pozisyonu için yapılan klasik "yuvarlak omuzlarla birlikte kamburlaşma ve çıkık bir göbek” tanımlaması sadece kötü vücut pozisyonunun bir türüdür ve genellikle kötü beslenmeden ve düşük enerjiden kaynaklanır. Kişinin hazır ol duruşu gibi sert şekilde dik durumda durabilmesi vücut için zor olabilir çünkü böyle bir duruşun muhafaza edilmesi kasların oldukça gerilmesini gerektirir. Aksine sağlıklı vücut pozisyonu hafif kıvrımlı bir omurganın ve bu kıvrımları muhafaza eden sağlıklı kasların yer aldığı pozisyondur.

"İyi bir vücut pozisyonu iyi düzeyde enerjiye sahip olunması ve dik durulması, ayrıca rahatlamış halde kalmaya devam edilmesi ile mümkündür," diyor Dr. Milne. "Omuzlar düşürülmeli ve hafif bir şekilde yeniden yukarı kaldırılmalıdır. Leğen kemiği dizler hafif bükülü halde içte olmalıdır. Omuz ve boyun germe hareketleri sıkı kasların rahatlamasına ve vücut pozisyonunun yeniden dengelenmesine yardımcı olur.”

Sindirim Bozuklukları
Geleneksel Çin tıbbına göre baş, sindirim sisteminin kompakt bir temsili olarak görülmektedir, yani tüm baş ağrıları, herhangi bir şekilde bir sindirim rahatsızlığına karşılık gelmektedir. Dr. Milne’e göre kabızlık, beslenme yetersizlikleri, sızıntılı bağırsak sendromu (bağırsak bariyerinin hasar görmesiyle birlikte kan dolaşımına kimyasalların ve yarı sindirilmiş besinlerin karışması) ve hipoglisemi (düşük kan şekeri), baş ağrısı doğurabilecek altta yatan sindirim problemlerinden sadece birkaçıdır.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye