Kalsiyum

Kemik sağlığındaki önemiyle bilinen kalsiyum vücudumuzda en çok bulunan mineraldir ve yaşamak için zorunludur.

Kalsiyum

Güçlü kemiklerin oluşumuna ve korunmasına yardımcı olur fakat başka birçok fonksiyonu da vardır. Pıhtılaşma, kas kasılması, sinirsel iletim ve normal tansiyonun korunması için önemlidir. Kalsiyumun %99’u kemiklerimiz ve dişlerimizde yer alsa da %1’i kan hücrelerinde bulunur ve sağlıklı bir beden için gereklidir.

Nerde Bulunur?
Kalsiyum süt ürünlerinden ve yeşil yapraklı sebzelerden (brokoli, kara lahana gibi) alınabilir. Beslenmeyle yeterince alamayan kişiler için ekstra bir kaynak olarak takviyeler de mevcuttur.
 
Nasıl Faydalıdır?
Bu önemli mineralin bir düzine sağlık faydası bulunur ve bu sebeple günümüzün en popüler besin takviyelerinden biridir. Sağlıklı ve güçlü kemikleri desteklediği gibi kalp ritmi ve kas fonksiyonu için de faydalıdır. Çalışmalar ayrıca kalsiyum takviyesinin kolon kanseri riskini azaltmakta, kalp ritmini düzenlemekte ve adet öncesi sendromunu (PMS) iyileştirmekte etkili olduğunu görmüştür. 

Diğer faydaları arasında şunlar yer alır:
  • Tansiyonu düşürür
  • PMS belirtilerini azaltır
  • Yaraların iyileşmesine yardımcıdır
  • Hormonları düzenler
  • Sindirimi ve yağ metabolizmasını düzenler
  • Kalp ve damar sağlığı açısından olmazsa olmazdır
  • Parathormon aktivitesini düzenler

Bir takviye olarak kalsiyum (bor, magnezyum ve D vitamini gibi takviyelerle beraber), osteoporoz hastalığı olan kişileri tedavi etmekten çok osteoporozu önlemekte etkilidir. Bu sebeple hastalıktan korunmak daha ön plana çıkmaktadır. Kadınlara ayrıca hamileliğin son üç ayında ve emzirme döneminde kalsiyum takviyesi alınması tavsiye edilir.

Kalsiyumun iyi bir kaynağı süt ürünleri olsa da tek kaynağı bu değildir. Asya ülkeleri tarihte süt ürünleri tüketmese bile osteoporoz görülme oranı çok düşüktür. Kalsiyumun diğer besinsel kaynakları yemişler ve çekirdekler, brokoli, yavru ringa balığı, konserve somon ve sardalya balığıdır. Evde kendi kemik suyunuzu hazırlamak da daha çok kalsiyum almak için iyi bir yöntemdir. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye