Doğum Öncesi Derslerle Doğuma Hazırlanmak

Bebek bekleyen çoğu çift doğum öncesi bazı hazırlıklar yapsa da bu konu hakkındaki uzman görüşleri çeşitlidir.

Doğum Öncesi Derslerle Doğuma Hazırlanmak

Bebek bekleyen çoğu çift doğum öncesi bazı hazırlıklar yapsa da bu konu hakkındaki uzman görüşleri çeşitlidir. "Childbirth with Insight” kitabının yazarı Elizabeth Noble, bazı doğum öncesi derslerinin yorucu olabileceğine ve bazen doğumda uygulanmalarının imkansız olduğuna dikkat çekiyor. Doğumun kontrol edilemez bir doğası olduğunu ve kontrolün mümkün veya istenen bir şey olmadığını da belirtiyor. Noble’un tavsiyelerine göre doğumdaki bir kadın, ihtiyaçlarının daha iyi karşılanması için mantık ve sezgilerle desteklenmelidir. Örneğin o anda hangi pozisyonda daha rahat olacaksa, o pozisyona geçebilmeli ve hareket etmek istiyorsa hareket etmesine izin verilmelidir. Bazen doğum yapan kadın bağırmak ister. Bu doğal bir içgüdüdür ve doğum sırasında çok yardımcı olabilir. Uygun yiyecek ve içecekler enerji desteği sağlamak amacıyla hazır bulundurulmalıdır.

Diğer taraftan 30 yıldan uzun süredir çocuk doğumuyla ilgilenen Penny Simkin konuyla ilgili eğitimler vermiş, yazılar yazmış ve doğumlar sırasında yardımcı olmuştur. Simkin’e göre doğum kadınların karşılaşacağı en büyük fiziksel zorluktur. Çoğu diğer fiziksel ve zihinsel zorluklara (örneğin dağa tırmanmak, meditasyon, enstrüman çalmak gibi) nefes tekniklerinin de bulunduğu çalışmalarla hazırlanılır. Çocuk doğumunun bunlardan farklı olması gerekmez. Bir insan acı çektiğinde nefesinin kesilmesi normaldir. Elbette istisnalar vardır ve bir kadın sevildiğini, önemsendiğini hissederse sakin olabilir ve içgüdüler ona doğru nefes almayı sağlayabilir. Ancak çok az kadın doğum sırasında içgüdülerini izlemektedir. 

Birçok bebek bekleyen ebeveyn son üç aylık dönemde doğuma hazırlık dersleri alırlar. Simkin’e göre bir kadın derslere ne kadar erken başlarsa o kadar iyidir. Doğuma hazırlık derslerinde işlenen konular doğumla ilgili bazı korku ve şüphelerin aşılmasını sağlayacak ve hamilelik sırasında beslenme gibi pratik bilgiler sunacaktır. Dersler çok çeşitlidir, dolayısıyla uygun dersleri ararken sınıfın kaç kişilik olduğu, ücreti, felsefesi, konuları, öğretmenin geçmişi değerlendirilebilecek unsurlar arasındadır. Doğuma hazırlık derslerinde kullanılan teknikler çeşitlidir ancak hepsinin amacı çifte ağrıyı ve endişeyi azaltma yollarını göstererek onları çocuk doğumuna hazır hale getirmektir. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye