En Fazla Tarım İlacı İçeren Sebze ve Meyveler

Bütçeniz izin veriyorsa tüm meyve ve sebzeleri organik ürün satan dükkanlardan ya da manavlardan temin etmeniz çok daha sağlıklı olacaktır.

En Fazla Tarım İlacı İçeren Sebze ve Meyveler

"The Environmental Working Group” (Çevre Çalışma Grubu, EWG), 2013 yılı için geçerli yıllık "Tüketiciler İçin Sebze ve Meyvelerdeki Tarım İlacı İçeriği Raporu”nu açıklayarak, hangi meyve ve sebzelerde en çok tarım ilacı bulunduğunu ya da hangilerinin daha az ilaç içerip daha güvenli olduğunu bildirdi.

"The Environmental Working Group” Amerika’da kurulan, tamamen çevreci, kimyasal karşıtı ve doğal ürün yanlısı bir kuruluş olduğu için belirlediği listedeki ürünler,  Amerika’daki ürünler temel alınarak hazırlanmıştır. Bununla beraber aynı listelerin ülkemiz için de geçerli olabileceği düşünüldüğünden ve sizlere en azından bir fikir verebilmesi açısından yayımlıyoruz.

Bu Listeler Size Nasıl Yardım Eder?
Eğer tüketmeyi sevdiğiniz ürünler, tarım ilaçları ile daha yoğun muamele edilmiş ürünlerse, bu meyve ve sebzeleri organik manavlardan ya da organik dükkanlardan temin etmeniz sayesinde, hiçbir şekilde ilaca maruz kalmamış, doğal ve organik ürünler tüketebileceksiniz. Tarım ilaçlarına yüksek oranda maruz kalmayan meyve ve sebzeler için ise klasik halk pazarlarını ya da manavları tercih ederek tasarruf yapabilirsiniz. Ancak bütçeniz izin veriyorsa tüm meyve ve sebzeleri organik ürün satan dükkanlardan ya da manavlardan temin etmeniz çok daha sağlıklı olacaktır.

Bu Yıl Listedeki Hangi Ürünler Yeni?
Her yıl olduğu gibi bu yıl da elma, çilek ve ıspanak, tarım ilaçları tarafından en çok "kirletilmiş ürünler” listesinde yer almaya devam ediyor. Eskiden listede yer alan yaban mersini ve marulun yasaklılar listesinden çıktığı görüldü. Bunların haricinde ise hemen hemen herkesin en sık tükettiği cherry domates ve salatalık da "kirletilmiş ürünler” listesinde en üst sıralarda yerini korumaya devam ediyor.

En Çok Tarım İlacı İçeren Sebze ve Meyveler Listesi (2013 Yılı İçin)
 1. Elma
 2. Kereviz
 3. Cherry domates
 4. Salatalık
 5. Üzüm
 6. Acı biber
 7. Nektarin
 8. Şeftali
 9. Patates
 10. Ispanak
 11. Çilek
 12. Dolmalık Biber
En Düşük Miktarda Tarım İlacı İçeren Sebze ve Meyveler Listesi (2013 Yılı İçin)
 1. Kuşkonmaz
 2. Avokado
 3. Lahana
 4. Kavun
 5. Taze mısır
 6. Patlıcan
 7. Greyfurt
 8. Kivi
 9. Mango
 10. Mantar
 11. Soğan
 12. Papaya
 13. Ananas
 14. Bezelye
 15. Patates

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye