Kadınlar Erkeklerden Daha Mı Yeşil?

Gerçekten, cinsiyetler arası savaşı kızıştırmak gibi bir niyetimiz yok. Biz sadece bilimsel olguları sergiliyoruz.

Kadınlar Erkeklerden Daha Mı Yeşil?

Gerçekten cinsiyetler arası savaşı kızıştırmak gibi bir niyetimiz yok. Biz sadece bilimsel olguları sergiliyoruz: Kadınların tutum ve davranışlarında erkeklerden çok daha yeşil olduğunu kanıtlayan birçok araştırma var:

1. Kadınlar daha çok geri dönüşüm yaptırıyor.
2009 yılında yapılan bir araştırmaya göre düzenli olarak geri dönüşüme giden çöplerin yüzde 30’u evin hanımının zorlaması ve teşvikiyle gerçekleşiyor. Ev işlerinin tamamı değilse bile büyük bir kısmını kadınlar omuzladığı için bu çok önemli.

2. Kadınlar yeşil olmayı önemsiyor.
Avustralya’da yapılan bir araştırmaya göre erkeklerin yüzde 27’sine karşılık kadınların yüzde 41’i çevre dostu yaşamı günlük amaçlarından biri olarak kabul ediyorlar. Aynı araştırmaya göre kadınlar evdeki enerji kullanımını azaltma ve tekrar kullanılabilir alışveriş torbaları kullanma konusunda erkeklerden önde.

3.Kadınlar daha az et yiyor.
Avrupa’da yapılan son iki araştırmaya göre erkekler kadınlardan daha fazla et ve işlenmiş yiyecek tüketiyor. Kadınlar daha fazla meyve ve sebzeye düşkünler. Bu da daha az toprak kullanımı, daha az su ve karbondioksit salımı demek.

4.Kadınlar daha kısa yolculuklar yapıyor.
Bunun nedeni erkeklerin adres sormaktan çekinmesi, kadınların adresi öğrenip fazla dolaşmamaları olabilir mi? Hayır. Araştırmaya göre erkekler daha çok uzun araba yolculuğuna çıkıyor ve daha çok uçuyor. Kadınlar toplu taşım araçlarını tercih ediyorlar. Yani karbon ayak izleri daha küçük.

5.Kadınlar daha az benzin yakıyor.
Agresif araba kullanımı otoyolda yakıt tüketimini yüzde 33 arttırıyor. Sayısız araştırma gösteriyor ki kadınlar daha az hız meraklısı. Nitekim bu bilgiye uygun olarak birçok ülkede kadınların sigorta maliyetleri daha düşüktür.

6.Kadınlar çevre modalarını takip ediyor.
Erkek giyiminde fazla çevre dostu seçeneği olmayışı hiç şaşırtıcı değil. Tasarımcılar daha çok kadına odaklanıyorlar. Bunun nedeni kadınların daha fazla kıyafet almaları da olabilir tabi. Bu arada kadınların kıyafetlerinin daha küçük olduğunu söyledik mi?

7.Kadınlar daha fazla çevre dostu alışverişe eğilimli.
Moda bir yana, kadınlar alışveriş yaparken ürünün etiketini daha çok okuma ve çevre dostu veya geri dönüşümlü olup olmadığını incelemeye daha yatkınlar. Ev alışverişlerinin yüzde 75’ini kadınlar yaptığı için bu çok önemli bir katkı. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye