Fibroid (Miyom) Tedavisinde Beslenme ve Bitkisel Tıp

Dr. Lark, meyve ve sebzelerde bulunan flavonoidlere odaklanarak anti-östrojen maddeler kullanıyor.

Fibroid (Miyom) Tedavisinde Beslenme ve Bitkisel Tıp

Beslenme
Dr. Lark, meyve ve sebzelerde bulunan flavonoidlere odaklanarak anti-östrojen maddeler kullanıyor. "Flavonoidlerin, sentetik östrojenlerin 1/400 ila 1/50,000'i kadar östrojen etkileri vardır ve bu yüzden flavonoidler tüm vücuttaki östrojene çok az katkıda bulunur.” diye açıkladı.  Dr. Lark taze sebze ve meyve ile işlenmemiş gıdaları, yemiş ve tohumları, kepekli tahılları öneriyor. Kaçınılması gereken gıdalar arasında süt ürünleri, kırmızı et, kızarmış yağ, şeker, tuz, kafein ve alkol yer alıyor.

Besin Takviyeleri
Dr. Lark miyom tedavisinde aşağıdaki takviyeleri öneriyor. 
  • Beta karoten (sebze kaynaklarından A vitamini öncülü): günlük en az 20,000 IU
  • Vitamin B kompleksi: günlük 50-100 mg, ilave B6 ile birlikte (günlük 300 mg’a kadar)
  • Vitamin C: günlük 1,000-4,000 mg, artı bioflavonoidler (üzüm zarı, kiraz, böğürtlen, yaban mersini, selüloz ve turunçgillerin beyaz kabuğundan)
  • Vitamin E (buğday tohumu, ceviz ve soya yağından): günlük 400-2,000 IU
  • Kalsiyum: adet döneminde günlük en az 800 mg
  • Magnezyum: günlük en az 400 mg
  • Potasyum: adet dönemi başlangıcını takiben günde 1-3 kez 99 mg
  • Demir (ciğer gibi et kaynaklarındaki "heme” türü): günlük 27 mg

Bitkisel Tıp
Hoffmann eşit miktarda hayıt, mavi kohoş, yabani yer elması ve turnagagası (Geranium) tentürü karışımını öneriyor: günde 3 kere ½ çay kaşığı. Fazla kramp ağrısı var ise, temel karışım ile birlikte ½ çay kaşığı cramp bark tentürü tavsiye ediyor. 

Herbalist Susun Weed, miyomların neden olduğu ağır kanamaları durdurmak için, kanama durana kadar her yarım saatte bir ½ bardak pamuk kökü kabuğu demlemesi (kurutulmuş bitkilerden yapılan güçlü çay) veya 5-10 dakikada bir damlalık dolusu içilmesini tavsiye ediyor. 

Östrojen fazlalığının etkilerini dengelemek için, şu bitkilerin tentürlerini eşit miktarda karıştırın:  siyah frenküzümü tomurcukları veya yaprakları (Ribes nigrum), gromwell otu ve tohumları (Lithospermum officinalis), aslanpençesi (Alchemilla vulgaris), ve yabani hercai menekşe çiçeği (Viola tricolor). Weed bu karışımdan sabah 1 çay kaşığı alındığında, gözle görülür sonuçların iki ila dört ay sonra görülebileceğini bildirdi. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye