Akut Kolesistit Nasıl Önlenir?

Akut kolesistiti önlemenin en etkili yolu, safra kesesi taşı oluşumunu önlemenizdir.

Akut Kolesistit Nasıl Önlenir?

Akut kolesistiti önlemenin en etkili yolu, safra kesesi taşı oluşumunu önlemenizdir. Bunun yanı sıra eğer aile geçmişinizde kolesistit varsa ve kadınsanız kolesistite yakalanma riskiniz çok daha yüksektir. Bununla beraber kolesistite karşı korunmanın en etkili iki yolu:
  • Diyet tarzınızda değişiklikler yapmak ve
  • Eğer obez ya da kiloluysanız kilo vermektir.

Diyet: 
  • Kolesterol, safra kesesi taşları oluşumunda önemli rol oynadığı için, özellikle kolesterol içeriği yüksek yağlı besinlerden kaçınmanız oldukça önemlidir. Kolesterol içeriği yüksek gıdalar:
  • Yağlı kırmızı et,
  • Sosis, salam, jambon gibi işlenmiş et ürünleri,
  • Tereyağı ve hayvansal yağlar, 
  • Kek ve bisküvilerdir.

Ayrıca kolesistitten korunmak ya da kolesistiti önlemek için nasıl bir diyet uygulamanız gerektiği "kolesistit diyeti” adlı haberimizde çok daha detaylı olarak bahsedilmiştir.

Kilo vermek:
Kilolu ya da obez olmanız, safra kesenizdeki kolesterol miktarını arttıracaktır. Dolayısıyla safra kesenizde kolesterol miktarının artmış olması da safra kesesi taşı oluşumuna ve en nihayetinde kolesistit oluşumuna neden olabilecektir.

Hepimizin bildiği gibi kilo kontrolünün en temel iki basamağı sağlıklı bir diyet uygulamak ve düzenli spor yapmaktır. Bununla beraber kilo kaybı için birdenbire zayıflamanıza neden olabilecek şok diyetlerden de kaçınmalısınız. Çünkü bu diyetler vücudunuzun ve safra kesenizin kimyasını bozarak safra kesesi taşı oluşumuna neden olabilir. Bunun yerine sağlıklı ve aşamalı bir diyet ile yavaş yavaş kilo vermeniz önerilmektedir.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye