Gebelikte İkinci ve Üçüncü Üç Aylık Dönemde Bebeğin Gelişimi

Dördüncü ay esnasında, cenin yüksek derecede gelişim geçirir.

Gebelikte İkinci ve Üçüncü Üç Aylık Dönemde Bebeğin Gelişimi

İkinci Üç Aylık Dönem
Dördüncü ay esnasında, cenin yüksek derecede gelişim geçirir. Bu durum özellikle vücutta ve organlarda görülür ve yaklaşık olarak yeni doğan bebek boyutuna yaklaşır. Fetal davranışlar daha belirginleştikçe ve farklılaştıkça anne bu gelişimleri fark etmeye başlar.

Beşinci ayda, kahverengi yağ olarak tanımlanan yağlı doku boyun, göğüs ve kasıklar çevresinde gelişmeye başlar. Yağ ceninin vücut ısısını muhafaza etmesini sağlar. Deri içinde salgı bezlerinden salgılanan verniks yağlı maddesi, vücut derisini kapsayan ince tabaka oluşturur ve bu sayede, amniotik sıvılara uzun süreli maruz kalmaya karşı korur. İnce bir kıl tabakası, vücudun her tarafını kaplar. Kaşlar ve saç oluşur. 

Altıncı ay esnasında, deri altında yağ eksikliğine bağlı olarak, cenin, zayıf ve buruşuk bir görünüm alır. Derisi kırmızımsı bir renk alır ve bu, kapiller sistem gelişiminin başladığını belirtir. Ay sonunda, bebeğin rahmin dışında ilk olarak yaşamı sürebileceği derecede akciğerler gelişim gösterir. İşitme görme sistemleri, ilkel olarak işlev göstermeye başlar. Cenin 20 cm’den 30 cm’e kadar büyür.

Üçüncü Üç Aylık Dönem
Yedinci ayda, bebeğin algıları tam gelişim göstermiştir. Duyma, görme, koklama ve tat alma duyuları gelişmiştir. Beyaz yağ tabakası derinin en iç tabakasında oluşur ve kırışıklıkları kaybolur. Erkek bebeklerde, erbezleri erbezi torbasına iner. Beyin büyür, gelişir ve yeni doğan bebeğinki kadar olur. Hareketleri daha belirginleşir ve öğrenme başlar. Sekizinci ayda, bebeğin gelişimi yavaşlar ve yağ tabakası vücudun daha dolu ve toplu görünmesini sağlar. 

Cenin utero içinde dokuzuncu ayına girdiğinde, gelişimi daha da yavaşlar, ancak beyaz yağ hala üretilir ve bebek dolgun yapı kazanmaya başlar. Vücudu çevreleyen ince tüylerin çoğu kaybolur ve verniks sadece sırt tarafını çevreler. Bebek annesinin kanından henüz gelişmemiş bağışıklık sistemini muhafaza edebilmek ve uyarabilmek için antikor almaya başlar. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye