Sırt Ağrısının Tedavisinde Zihin / Beden Tıbbı

PNI, duygular, sinir sistemi ve bağışıklık arasındaki etkileşimin çalışmasıdır.

Dr. David Bresler’e göre zihin ve beden arasındaki ilişki psikonöroimmünoloji (PNI) alanındaki hızlı gelişmeler sayesinde çoktan kurulmuştur. PNI, duygular, sinir sistemi ve bağışıklık arasındaki etkileşimin çalışmasıdır. Bunu iyileştirme amacıyla kullanmak için Dr. Bresler güdümlü görsellik, rahatlama ve biofeedback yöntemlerinin bir kombinasyonunu uygulamaktadır. Sırt ağrısını tedavi etmek için hastalar, sırtlarında ne olup bittiği hakkında bir görselleştirme yapmaktadırlar. Ağrıya bir ses verilir ve ona "neden burdasın?”, "ne istiyorsun?”, "bana ne vereceksin?” gibi sorular sorulur. Ağrının hastaya vermek istediği bir şey olabilir, örneğin işe gitmemek için bir bahane veya eşiyle cinsel ilişkiye girmemek için bir bahane gibi. Cevap alındığında hastanın istediği şeye erişmesi için ağrının bulunmadığı bir yol var mı diye bakılır. Bu sayede vücudun içsel bilgeliği ve zekası onore edilir.

Vücudu ve zihni entegre eden bir diğer yöntem biofeedbacktir. Bu yöntem sayesinde kalp atışlarını, nefes almayı, kas gerginliğini ve beyin dalgalarını bilinçli bir şekilde kontrol etmek öğrenilir. Bu farkındalığı kullanarak kişinin ağrı yaşamasına katkıda bulunan kaslar bilinçli olarak rahatlatılabilir ve sırttaki dokulara kan akışı iyileştirilebilir.

Kaliforniya’daki Biofeedback Medikal Kliniği’nin eski başkanı Dr. Melvyn Werbach, kronik sırt ağrısı çeken ve iki çocuğu olan bir annenin hikayesini paylaşıyor. "İki başarısız spinal füzyon ameliyatı geçirmişti ve iki bebeğini kaldırmak onu büyük ızdıraba sokuyordu. Biofeedback-Destekli Rahatlama Çalışması’nı (Biofeedback-Assisted Relaxation Training - BART) kullandık ve ameliyattan çok daha başarılı sonuçlar aldık. Ağrının çoğu yok olurken kalanı da kontrol edilebilir düzeydeydi. Birkaç yıl sonra da bu durum devam etti. Dr. Werbach’a göre BART bağışıklık sistemini ve vücudun diğer fonksiyonlarını etkilemektedir. Ağrının algılanmasını da azaltabilir. Biofeedback ayrıca ikincil kas spazmlarını azaltarak ağrının birincil nedeni olan kas gerilimini düşürebilir. 

Dr. Darrow, hastalarına sırt ağrısının bazı diğer huzursuz edici durumları ele almakla ilgili olabildiğini anlatmaktadır. "Neden bir nesil önce birçok hasta gastrik ülser sebebiyle hastaneye kaldırılırken şimdi bir sırt ağrısı salgını var? Sırt ağrısı derindeki duygusal, zihinsel, ruhani sorunlardan dolayı kaynaklanıyor olabilir. Bunlar bir kere düzgün bir şekilde ele alındığında ve çözüldüğünde sırt ağrısı da iyileşir” demektedir. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye