Kabızlık ve Diğer Bağırsak Problemleri Gebelerin Çoğunu Etkiliyor

Kabızlık başta olmak üzere bazı bağırsak problemlerinin gebelerin yaklaşık %72’sini etkilediği ortaya çıktı.

Kabızlık ve Diğer Bağırsak Problemleri Gebelerin Çoğunu Etkiliyor

Loyola Üniversitesi’nde yapılan yeni bir araştırma sonucuna göre özellikle kabızlık başta olmak üzere bazı bağırsak problemlerinin gebelerin yaklaşık %72’sini etkilediği ortaya çıktı. Ancak aynı çalışmada, gebelik esnasında yaşanan bazı bağırsak problemlerinin, kişinin yaşam kalitesini etkilemediği de tespit edildi. Yaşam kalitesini en olumsuz etkileyen rahatsızlıkların başında kabızlık, daha sonra şişkinlik ve gaz problemi olduğu ortaya çıktı.

Araştırmayı yürüten araştırmacılardan biri olan Dr. Grazino, gebelerin bağırsak problemlerini genellikle iyi tolere ettiklerini, gebelik esnasında bu tarz problemler yaşamalarının olası olduğunu bildikleri için çok fazla sıkıntı yaşamadıklarını belirtiyor.

Gebelik esnasında meydana gelen bağırsak problemlerinin psikolojik ve hormonal kökenli olduğu bilinmektedir. Örneğin gebelik sürecinde artan progesteron seviyesi, bağırsak düz kaslarını etkileyerek kabızlığa neden olabiliyor. Bunun haricinde gebelik esnasında alınan vitamin, kalsiyum ve demir takviyeleri de kabızlığa neden olabiliyor.

Dr. Grazino, gebelerin daha çok su içmesi ve lif açısından daha zengin besinlerle beslenmesinin gereğini de vurguluyor. Yapılan bu araştırmada gebelerin genellikle günde ortalama olarak 16-17 gram lif tükettikleri ortaya çıkmıştır.  Ancak gebe kadınlar için uygun olan günlük lif miktarı tüketiminin 25-30 gram olduğu için, birçok hamile kadının lif açısından daha zengin besinlerle beslenmesinin gerekli olduğu görülmüş ve bu sayede kabızlığın sorun olmaktan çıkabileceği belirtilmiştir. Fakat uzmanlar, bol su içerek ve lifli gıdalar tüketerek kabızlık için çözüm sağlanamadığında ve bu durum kişiyi oldukça olumsuz etkilediğinde, dışkıyı yumuşatıcı ilaçlardan ve lavmanlardan yardım alınmasının iyi bir yöntem olabileceğini belirtiyorlar.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye