Kalp Hastalığı ve Beslenme Arasındaki İlişki

Dr. Cowden’a göre bazı beslenme önerileri kalp hastalığını önlemede etkili olabilir.

Kalp Hastalığı ve Beslenme Arasındaki İlişki

Yeni araştırmalara göre açlık koşullarında yaşayan kişiler, daha iyi gelirli bölgelerde yaşayan kişilere oranla kalp krizi geçirmeye daha meyillidir. Kolesterol seviyeleri, egzersiz ve diğer risk faktörleri dikkate alındığında ve gelirdeki, eğitimdeki ve meslekteki bireysel farklılıklar hesaba katıldığında dahi sonuç değişmemektedir. Yurtdışında yapılan araştırmada fakir bölgelerde yaşayan beyaz kişilerde, kalp krizi riski en refah içindeki yerlerde yaşayan beyaz kişilere göre %70 daha fazladır. Fakir bölgelerdeki siyahi kişilerde ise refah içinde yaşayan siyahi kişilere göre risk %40 artmaktadır. Albert Einstein Tıp Koleji’nden Tıp Profesörü Dr. Michael Alerman’a göre yeni bulgular çevrenin kalp damar hastalıklarında en az genetik kadar etkili olduğu bilgisinin kanıtlarına eklenmiştir. 

Dr. Cowden’a göre bazı beslenme önerileri kalp hastalığını önlemede etkili olabilir:
  • Minimal düzeyde işlenmiş gıda tüketin (katkı maddelerinden, koruyucu maddelerden, toz yumurta veya süt tozu içeren ürünlerden kaçının)
  • Mümkün oldukça organik gıdalar alın (böcek öldürücü, yabani ot öldürücü, steroid ve antibiyotik  içermeyen). Özellikle de et ve süt ürünlerinde buna dikkat edin.
  • Radyasona uğramış gıdalardan mümkün olduğunda kaçının.
  • Yeşil yapraklı sebzeler, taze çiğ meyveler, kepek, tam tahıllar tüketerek lif alımınızı artırın.
  • Yağ alımınızı, özellikle de kızarmış gıdalardan, hayvansal yağlardan ve hidrojenize yağlardan yağ alımınızı azaltın. Tam tahıllar, fasulyeler, çekirdekler ve patates gibi tam tahıl alımınızı artırın.
  • Mono doymamış yağlar (soğuk sıkma zeytinyağı gibi), omega-3 yağları (keten tohumu yağı, okyanus balıklarından) ve omega-6 yağları (hodan, siyah kuş üzümü veya gece sefası yağından) tüketin.
  • Et, şeker, tütün, alkol tüketimini azaltın, bunlar serbest radikal kaynaklarıdır.

Dr. Cowden çoğu hastasını vejetaryen diyet, vejetaryen sebze meyve suları, sarımsak, kırmızı biber ve düşük dereceli sauna içeren bir detoks programına sokmaktadır.  Bu program damarlarda serbest radikal hasarına katkı yapan toksinleri vücuttan temizleyebilir. Ayrıca homeopatik çareleri de kullanmaktadır.  

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye