Kemik Sağlığı İçin Süt Ürünlerinden Fazlası Gerekiyor

Kemik sağlığı beslenmeye kalsiyum eklemekten daha fazlasını gerektirir.

Kemik Sağlığı İçin Süt Ürünlerinden Fazlası Gerekiyor

Hormonların dengelenmesi, stresin kontrol edilmesi, kemikleri besleyen maddelerden yeterli düzeyde alınması, alkalin bir diyet sürdürmek, enflamasyonu azaltmak ve çevresel zehirlerden mümkün olduğunca kaçınmak kemiklerin sağlığı için atılması gereken adımlar ve bunları sadece süt ürünleri sağlayamıyor.

1- Kemik bileşenleri açısından zengin gıdalar yiyin
Gerekli kemik bileşenleri D vitamini, C vitamini, bor, magnezyum, potasyum, fosfor, folik asit, silika ve kalsiyumdur. Bunlardan bol miktarda içeren gıdalar kara lahana, ıspanak, kereviz, biberler, havuç, pancar, somon, karides, sardalye, quinoa, nohut, badem, ahududu, chia tohumu ve Hindistan cevizi suyudur.

2- Enflamasyonu destekleyen gıdalardan kaçının
Gluten ve şeker listenin en başında gelir. Makarna, pizza, ekmek, krakerler, peynir, kahvaltılık gevrekler bu maddeleri içerir.

3- Alkalin bir diyet sürdürün
Beslenmemizin %65’i bitkisel kaynaklı (alkalin) olmalıdır, kalanı ise protein, çekirdek, yemişler, bakliyat ve tahıllardan oluşmalıdır (asidik). Alkalin bir beslenme kanın pH değerini 7.365’te tutar. Böylece asiditeyi önlemek için kemikten mineraller emilmek zorunda kalmaz. 

4- Stresi farklı şekilde yorumlayın
Stresli olduğumuzda kortizol üretiriz. Kortizol kalsiyum atımını artırır ve kemik yapıcı hücrelerin yenilenmesini sınırlar. Duygusal olarak stres üreten şeyleri değiştiremesek de bakış açımızı değiştirebiliriz. "Neden bu bana oluyor?” diye sormak yerine, "Bundan çıkarabileceğim ders nedir? Bu olaydaki lütfu nasıl görebilirim?” diye sorabiliriz. Haftada bir yoga dersine katılmak ve daha dengeli, sakin kişilerle iletişim kurmak yardımcı olabilir. 

5- Çevresel toksinlere maruz kalmayın
Cıva, kurşun, alüminyum, florür gibi ağır metaller kemik bileşenlerini taklit ederler. Eğer bileşenlerin yerine bunlar katılırsa kırık riski artar. Ton balığı, kılıç balığı gibi gıdaları ayda bir tüketin. Cıva dolgularınızı çıkarttırın. Musluk suyu yerine filtrelenmiş su için. Kurşun içermeyen ruj kullanın. Florür içermeyen diş macunlarını tercih edin.

6- Seks hormonlarınızı dengeleyin
Östrojen, yeni kemik yapımından sorumlu osteoblast hücrelerini öldüren bir enzimi engelleyerek kemik yoğunluğunun korunmasına yardımcı olur. Hormon seviyelerinizi test ettirerek gerekirse takviye alabilirsiniz.

Kemik Sağlığını Koruyucu Menü
  • Kahvaltı: Yeşil sebze suyu (salatalık, kara lahana, kereviz ve misket limonu), chia tohumu pudingi
  • Atıştırma: Çiğ Hindistan cevizi suyu
  • Öğle Yemeği: Domates, salatalık ve bademle nohut ve quinoa salatası, yanında somon
  • Atıştırma: Kara lahana cipsi (zeytinyağıyla fırınlanmış kara lahana yaprakları)
  • Akşam Yemeği: Bademle rendelenmiş havuç ve pancar salatası, yanında karides ve quinoa
  • Atıştırma: Taze portakal suyuna karıştırılmış taze ahududu
  • Egzersiz: Yoga

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye