Sebze ve Meyvelerin Su İçerikleri

Bol su içeren sebze ve meyveler su kaybını önlüyor

Sebze ve Meyvelerin Su İçerikleri

Sebzeler ve meyveler, yüksek su içeriği olan gıdalardandır. Bu sebeple kilo kontrolü konusunda yardımcı olabilirler. Su, yenilen gıdaların şişmesini sağlar bu da kişiye tokluk hissi verir. 

İnsan vücudu yaklaşık %60 oranında sudan oluşur. Vücudun düzgün işleyebilmesi için günde 2 litre su içmek gerekir. Su ihtiyacı yenilen gıdalara, hava sıcaklığına, nem durumuna ve aktiflik seviyesine göre değişir. Her halukarda sebze ve meyveler su almak için iyi kaynaklardır. 

Meyveler
Kentucky Üniversitesi’nin araştırmasına göre elma %84 oranında su içerir. Muz %74 oranında su içerir. Yabanmersini %85 oranında su içerir. Kiraz %81 oranında su içerir. Üzüm %81 oranında su içerir. Greyfurt %91 oranında su içerir. Ananas %87 oranında su içerir. Karpuz %92 oranında su içerir. Erik %85 oranında su içerir. Ahududu %87 oranında su içerir. Çilek %92 oranında su içerir.

Sebzeler
Brokoli %91 oranında su içerir. Lahana %93 oranında su içerirken kırmızı lahana 92 oranında su içerir. Havuç %87 oranında su içerir. Kereviz, salatalık ve göbek marulun su yüzdesi özellikle yüksektir, sırasıyla %95, %96 ve %96 oranında su içerirler. Patlıcan %92 oranında su içerir. Bezelye ve patates %79 oranında su içerir. Kırmızı domates %94 oranında su içerirken, yeşil domatesler 93 oranında su içerir. Ispanak % 92 oranında su içerir.

Kilo Kaybı
American Journal of Clinical Nutrition dergisinde 1999 yılında yayınlanan araştırmaya göre yüksek su içeriği olan gıdaları yemek, genel olarak daha az yemenize yardımcıdır. Bu çalışmada yemekten önce bir grup kadın tavuk ve pirinç içeren bir çorba, diğer bir grup kadın ise aynı kalori değerinde tavuk ve pirinç içeren bir atıştırmalık yemiştir. Çorba içen grup sonrasında daha az kalori tüketmiştir. Araştırmacılara göre önceden yenen çorbanın su içeriği katılımcıların daha tok hissetmesine yardımcı olmuştur. Su ayrıca gıdaların enerji yoğunluğunu düşürür. Yani birim miktara düşen kaloriyi azaltır. Kilo kaybını desteklemek için enerji yoğunluğu yüksek, az su içeren kurabiye ve bisküvi gibi gıdaların, düşük enerji yoğunluklu ve bol su içeren sebze ve meyvelerle değiştirilmesi gerekir.

Su Kaybı
Vücudun susuz kalması tüm organların ve sistemlerin düzeninin bozulmasına sebep olur ve rahatsızlıklara davetiye çıkarır. Havanın sıcak olması yaz aylarında susuz kalma olasılığını daha da artırır. Üstelik de susamak, su içme vaktinin geldiğini değil geçtiğini gösterir. Bu sebeple sıcak aylarda su alımının düzenli ve yeterli olmasına dikkat etmeliyiz.

Yeni bir çalışmanın sonuçlarına göre meyve ve sebzeler vücudu bir bardak sudan iki kat daha etkili bir şekilde nemlendirebilir. Sebze ve meyvelerin tuz, mineral ve şeker içeriği sporcuların içtiği özel içecekler gibi vücudun su kaybını dengeler. Su içeriği yüksek sebze ve meyveler hem yiyecek hem içecek gibi davranarak vücuda egzersiz veya yoğun aktivite sonrasında kaybedilen mineral tuzları, doğal şekerleri, amino asitleri ve vitaminleri verir. Aberdeen Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan araştırmada sebze ve meyvelerin vücudu hem sudan hem de sporcu içeceklerinden daha etkili bir şekilde nemlendirdiği görülmüştür.

%92 oranında su içeren karpuzun C vitamini, beta karoten ve likopen içeriği de yüksektir, bu sayede vücudu zararlı mor ötesi ışınlarından korur. %96 oranında su içeren salatalık ise mineral dengesi sayesinde aynı hacimdeki sudan iki kat daha fazla nemlendirme sağlar. Ayrıca ideal seviyelerde kalsiyum, magnezyum, potastum, sodyum ve başka mineraller içerir. Su kaybını düzgün bir şekilde telafi etmek için vücudun kaybettiğinin yapısına, içeriğine benzer sıvılar alınmalıdır. Bu da bol su içeren sebze ve meyvelerin neden sudan daha iyi nemlendirdiğini açıklar. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye