Kanser Tedavisinde Öneriler

Doktorunuzun konuşabileceğiniz ve güvenebileceğiniz biri olduğundan emin olun.

Doğru doktoru seçin. Doktorunuzun konuşabileceğiniz ve güvenebileceğiniz biri olduğundan emin olun. Doktor seçiminizi değerlendirirken şunları düşünün: Doktor sizi tedavi etmek için yeterince kalifiye mi? Tedavide kişisel ihtiyaçlarınızı önemsiyor mu? Doktorunuz kanser tedavisinde alternatif yöntemleri biliyor mu? Doktorunuz sizin tavrınızın ve genel halinizin tedavinin kendisi kadar önemli olduğunu biliyor mu? Tedavi seçenekleriniz arasında doğru bir seçim yapabilmeniz için doktorunuz size her türlü tedavinin olumlu ve olumsuz yönleri konusunda dürüst olacak mı? Doktorunuza tam güven duysanız bile bir kanser teşhisi ikinci ve hatta üçüncü bir doktordan bile fikir almayı gerektirebilir.

Kanserinizin türü, sebepleri ve tedavi yöntemleri konusunda bulabildiğiniz kadar bilgi toplamak iyi bir fikirdir. Bu bilgi hem endişenizi azaltacak, hem de iyileşmeniz için en doğru seçimi yapmanıza yardımcı olacaktır. Sonuç olarak nasıl bir tedavi programına devam edeceğinizi siz seçeceksiniz ve bu kararı mümkün olduğunca çok bilgiyle desteklemek en iyisidir.

Modern tıp doktorunuzla iletişime geçin ve tedavinizi doğal tedavilerle desteklemek istediğinizi söyleyin. Hiçbir hasta bu konularda kendi kendine karar vermemelidir ve tüm terapileri kullanamaz. Bazı terapilerin diğerleriyle beraber kullanılması istenmeyen etkiler yapar, bazıları gözetim veya doktor tarafından yakından izlenmesini gerektirir.

Kimse kanser için sunulan alternatif terapilerin kesin iyileşmeye sebep olacağınız, kesinlikle kansere çare olacağını düşünmemelidir. Kanserin artan görülme sıklığı hem doktorların hem de halkın doğal tedavi yöntemlerini incelemesini gerektirmektedir. Hekimler ve hastalar, hastalığı geriletecek doğal tedavileri veya kombinasyonlarını bulmak konusunda işbirliği yapabilirler.

Kanser teşhisi sonrasında geçireceğiniz duygusal evreler iyi bilinmektedir ancak bu, başınıza gelince daha az etki edecekleri anlamına gelmez. Duygusal tepki vermek normaldir ve bu konuda yalnız değilsiniz.

Araştırmalara göre kanserle mücadele türü kanserin geri dönme olasılığını etkiler. Neşe ve mutluluk, belirtilerin daha uzun süreler boyunca görülmemesiyle ilişkilidir.

Kanser teşhisinizi, hayat tarzınız konusunda bir uyarı olarak görün. Atabileceğiniz ilk adımlardan biri hangi tercihlerinizin bu sonuca katkıda bulunduğunu değerlendirmektir. Bunun için kişiliğinizi, yaşam tarzınızı, ilişkilerinizi, çevresel faktörleri inceleyin.

Yardım alın. Bu iyileşmeniz için kritik bir faktördür. Süreçte yalnız kalma hissi bağışıklık sisteminizi zayıflatmanın en hızlı yoludur. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye