Kanser Teşhisinde Dışkıda Kan Testi ve PSA

Kolorektal kanser (kolonun veya rektumun kanseri) A.B.D.’de en sık görülen ikinci kanserdir ve en ölümcül olanlardan biridir.

Dışkıda Gizli Kan Testi
Kolorektal kanser (kolonun veya rektumun kanseri) A.B.D.’de en sık görülen ikinci kanserdir ve en ölümcül olanlardan biridir. Hatta Amerika’da kanser ölümlerinden beşte biri kolorektal kanserle ilişkilidir ve modern tıp istatistiklerine göre kolorektal hastaların neredeyse yarısı ölecektir. Bu yüksek ölüm oranının önemli bir sebebi bu tip kanserin genellikle gelişmiş evrelerde tespit edilebilmesidir. Erken teşhis edilirse bu hastalığın ilerlemesi kesinlikle önlenebilirdir. Kolorektal kanserin erken işaretleri arasında dışkının yüzeyinde veya içeriğine karışmış olarak kan bulunmasıdır. Bazı vakalarda karnın alt bölgesinde ağrı veya hassasiyet hissedilir. Ancak genellikle tümör büyüyüp bağırsağı tıkayana ya da patlatana kadar belirtiler görülmez. Bu aşamada cerrahi prosedürler ve daha agresif tedavi yöntemleri gerekli olur.

Bu sebeple birçok doktor artık dışkıda gizli kan testini önermektedir. Bu testte dışkının bir örneği içinde gayak maddesi bulunan bir karta uygulanır. Hemoglobin varlığı yani kanda gizli dışkı olması kartta bir renk değişikliği şeklinde görülür. Eğer kişi yakın zamanda taze meyve veya sebze yemişse, kırmızı et, demir hapları, aspirin, steroid olmayan anti-enflamatuar ilaç veya C vitamini takviyesi tüketmişse test bazen yalancı pozitif sonuçlar verebilir. Dışkıda gizli kan testinin pozitif sonuç vermesi sigmoidoskopi veya kolonoskopi, ya da kolondaki polipleri veya tümörleri belirleyen diğer testlerin yapılmasını gerektirir.

Prostat Spesifik Antijen (PSA)
PSA, prostat kanserinin erken teşhisi için kullanılır. Hem modern tıp hem de alternatif tıp doktorları PSA’nın her yıl yaptırılmasını önermektedir. Ancak doktorlar laboratuarların değişkenliğine dikkat çekmektedirler. Doktorlar PSA değerlerinin yükselmiş olmasına aşırı bir tepki vermemelidir çünkü prostat kanserine yakalanan çoğu erkek kanserden ölmez. Ölümcül sonuçlar modern tıp tedavilerinin komplikasyonlarından veya başka alakasız hastalıklardan dolayı ortaya çıkmaktadır. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye