Kaphalar İçin Yoga

Kapha doshaya sahip kişiler için yoga önerileri

Kaphalar İçin Yoga

Isıtıcı, dolaşımı artıran, aşırı balgamın atılmasını sağlayan, zihni ve vücudu hafif ve berrak kılan yoga çalışmaları Kapha dosha için dengeleyicidir.

Kapha’yı yoga ile azaltmak aşamalı olarak, adım adım yapılmalıdır. Vücudun uyandırılmasıyla beraber, hisler, nefes, hayal gücü, duygular ve ateş, hava, boşluk elementleriyle alakalı ruhani alemler uyandırılmalıdır. 

Aktif ve ısıtıcı bir asana çalışması ile metabolizma ve dolaşım canlandırılabilir. Terleme sağlayan ve yoğun fiziksel çaba isteyen duruşlar çalışılmalıdır. Fakat eğer çok fazla kas eforu sarf edilirse Prana kanallarda düzgün olarak dolaşamaz. Bu da Kapha’nın düzgün akışını etkileyecek ve sinir sistemini rahatsız edecektir. Vücut da bunu dengelemek için daha fazla Kapha üretecektir. Efor ve terlemenin Kapha’yı azaltmanın yegane öğeleri olmadığını anlamak çok önemlidir. Kapha’yı azaltmak için özel şeyler yapılırken Vata dengesini de korumak gereklidir. 

Yogayı sabahları yapın. Fiziksel, zihinsel ve duygusal tıkanmanın veya ağırlığın giderilmesi için ayakta duruş pozlarının aralarına Güneş Selamlamalarını ve akıcı Vinyasaları yerleştirin. Ayakta öne eğilmeler ve twistler Kapha’yı akciğer, mide ve karaciğerde azaltmak için iyidir. Aşağı bakan köpek pozu (Adho Mukha Svansana) akciğer ve sinüs tıkanmasına iyi gelir.

Nefes Egzersizleri
Asana çalışması sırasında derin nefes alarak nazikçe nefes vermeye dikkat edin. Duruşları yaparken, özellikle de Güneşi Selamlamalar sırasında yumuşak ritmik bir nefes düzeni tutturmak, konsantrasyon sağlamak ve prananın ısıyı vücuda eşit dağıttığından emin olmak için gereklidir. Bu şekilde çalıştığınızda aslında daha az terlersiniz çünkü ısı vücudun içinde kalır. Bu içsel ısı dokulardaki aşırı Kapha’yı eritir ve vücut bu şekilde dışarı atabilir. Eğer nefes düzensiz veya aşırı agresif olursa hem ateş / pitta hem de hava / vata doshalarını rahatsız eder, sonuç olarak Kapha değişmemiş olur. Hatta stresin sonucunda hafifçe yükselebilir.

Kapalabhati nefesi (kısa ve güçlü nefes vermeler ve otomatik nefes almalardan oluşur) ve Bellows nefesi (Bhastrika: burundan hızlıca, hava pompası gibi nefes alıp vermeyi içeren bir teknik) aşırı Kapha’yı azaltmak için çok iyidir. Bu nefesler yoğun bir yapıdadır ve çalışmadan önce deneyimli bir eğitmenden öğrenilmelidir.

Gözler açık yapılan meditasyonlar, güneş veya uzayı hayal etmek, ayakta veya yürüyerek yapılan meditasyonlar en iyileridir. Kirtan (Tanrı'yı öven şarkı ya da ilahiler söylemek), kalpten duygusal ağırlığı temizlemek ve akciğerleri düzenlemek için çok iyidir. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye