Kaybolan Ormanlar Gece Maymunlarını Tehdit Ediyor

Küçük arazilerde bile olsa ormanların korunması Peru gece maymunları için hayati önem taşıyor.

Kaybolan Ormanlar Gece Maymunlarını Tehdit Ediyor

Peru gece maymunu daha önce hiç vahşi hayatında incelenmemişti. Ancak yeni araştırmalar küçük olsa bile ormanların korunmasının, türün devamlılığı için zorunlu olduğunu gösteriyor. 

Peru gece maymunu (Aotus miconax) dünyanın en az bilinen primatlarındandır ve şimdiye kadar hiç vahşi hayatında incelenmemiştir. Sadece Kuzey Peru’nun bulut ormanlarında bulunan bu gizemli maymun türünün bir grubu 12 ay boyunca bilim adamları tarafından küçük bir ormanlık arazide izlendi. Araştırmanın sonuçları, ormanların korunmasının, küçük araziler halinde bile olsa, tür için hayati mecburiyet taşıdığını gösteriyor. IUCN (International Union for Conservation of Nature – Uluslar Arası Doğanın Korunması Birliği) Peru gece maymunu türünün devamını "hassas” olarak sınıflandırıyor. Halbuki bu bilim adamlarına göre IUCN habitat kaybını azımsamakta ve tür "tehlikede” sınıfına daha yakın durmakta. 

Araştırmacılara göre bu gerçek Amazonas, Huanuco ve San Martin bölgelerindeki sonuçlardan görülüyor. Aynı bölgeler Peru’daki en yüksek orman kaybı oranına sahip. Bölgedeki orman kaybı merkezden ve kuzeydeki yüksek bölgelerden gelen, tarım ve otlak için yer ve kereste kaynağı arayan insan göçüyle hızlanıyor. 

İyi haber ise, türün oldukça parçalı ormanlık alanlarda bile yaşamını sürdürebileceği. Araştırmacıların takip ettiği 6 kişilik aile, sadece 1.4 hektarlık ormanlık arazide hayatını devam ettirdi. Çalışma grubu bir gece maymunu grubu için kaydedilen en küçük yaşam alanlarından birine sahip. Bunun sebebi büyük ihtimalle izole doğal ortamından kaynaklanıyor. 

Aynı zamanda Peru gece maymununun, diğer gece maymunlarına oranla gezmek ve yiyecek aramak için daha fazla zaman harcadığı görüldü. Bunun küçülen yaşam alanına tepki veya soğuk bir iklimde sıcak kalma çabası olabileceği söylenmekte. Grubun zaman zaman, muhtemelen hayatta kalma amacıyla ormanlık araziden çıktığı da belgelendi.

Sonuç olarak Peru gece maymununun varlığının ve üremesinin, bu oldukça müdahale edilmiş alanda devam etmesi gösteriyor ki tür, izole bir yaşam alanında, insan yerleşiminin yanında hayatta kalabiliyor. Bu açıdan orman parçalarının korunması önem taşıyor. Farklı maymun grupları arasında bağlantının korunmasına da genetik akışın sağlanması için dikkat etmek gerekiyor. Ormanlardaki geçişlere, birbirine benzemeyen grupların bağlanması için ihtiyaç var, bu sayede Peru gece maymunları soy içi üremeden doğan sıkıntıları çekmeyebilir.

Günümüzde Güney Amerika’da, tümü Aouts kökeninden gelen 11 gece maymunu türü mevcut. Bunlar dünyanın tamamen gece aktif olan tek maymun türleri. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye