Kediler ve Köpekler İçin Doğal Anestetikler

Günlük olaylarda kedileriniz ve köpekleriniz için anestetik kullanmanız gerektiğinde kimyasallar yerine doğal ürünleri tercih edebilirsiniz.

Kediler ve Köpekler İçin Doğal Anestetikler

Günlük olaylarda kedileriniz ve köpekleriniz için anestetik kullanmanız gerektiğinde kimyasallar yerine doğal ürünleri tercih edebilirsiniz. Hasta olduklarında veya yaralandıklarında ağrılarını azaltmak için bunları kullanmak faydalı olabilir. Doğal anestetikler için hem hayvanlarda hem de insanlarda birçok seçenek mevcuttur. Bir bitkisel tıp rehberini ilaç çantanızda veya ecza dolabınızda bulundurarak ihtiyacınız olduğunda gerekli dozları öğrenebilirsiniz.

Unutmayın ki bu bitkiler doğal bile olsa eğer çok fazla uygularsanız sonuçları ölüme kadar gidebilir. Ayrıca bunlardan başka birçok esansiyel yağın kediler başta olmak üzere evcil hayvanlar için ölümcül olabileceğini unutmayın. Çünkü kedilerin vücudu bitkileri iyi metabolize edemez. Dolayısıyla dikkatli kullanın.

1- Binbirdelik Otu
Binbirdelik otu yüzyıllardır depresyon ve anksiyete tedavisinde kullanılmıştır. Ayrıca kas ve eklem ağrısı, krampları, sırt ve bel ağrılarını, kas spazmlarını iyileştirebilir. Hayvanlarda ve insanlarda aynı amaçlarla kullanılabilir. Kedinin tırnaklarının sökülmesi gerekirse sonrasında ağrısını azaltmak için bu ot sıkça kullanılır. Kedi hiperestezi sendromu tedavisi olarak araştırılmaya devam etmektedir. 

Binbirdelik otu topikal olarak uygulanabilir veya dahilen alınabilir. Önerilen doz köpeklerde 10 kg vücut ağırlığı başına 12 damladır. Kullanmadan önce veterinere danışmanız tavsiye edilir.

2- Takke Çiçeği
Bu madde hem insanlarda hem de hayvanlarda yüzyıllardır analjezik olarak kullanılmıştır. Doğru dozda kullanıldığında insanlarda, kedilerde ve köpeklerde güvenilirdir. Kas spazmlarını, kramplar, anksiyeteyi ve seğirmeyi tedavi eder. Takke çiçeğinin ölümcül dozu vardır dolayısıyla dikkatle kullanmak gerekir.

Takke çiçeği topikal olarak kullanılabilir veya dahilen alınabilir. Vücut ağırlığının 10 kilosu başına 12 damla önerilir. Kediotu gibi sakinleştirici bitkilerin aksine takke çiçeği, doğru dozda baş dönmesine yol açmaz. 

3- Zencefil
Zencefilin o kadar çok sağlık faydası vardır ki sadece bunun hakkında yazılmış kitaplar bile mevcuttur. En büyük faydalarından biazıları karın ağrısını, krampları, kas ağrılarını ve bel ağrısını azaltmasıdır.

Zencefil bir merhem şeklinde veya topikal olarak ovularak kas ağrılarına karşı kullanılabilir. Yiyerek karın ağrılarına ve kramplara karşı kullanılabilir. Tolere edilebileceği kadar yenmesi güvenlidir.

4- Koyungözü
Koyungözü holistik tıp var olduğundan beri migren, baş ağrısı, kas krampları ve artrit için kullanılmaktadır. İçindeki prostaglandinler enflamatuar karşıtı etki yapmasını sağlarlar. Bu da neden bu kadar etkili olduğunu açıklar.

Alternatif tıp veterinerleri kedilerde aspirin yerine bu maddeyi kullanırlar çünkü bildiğiniz gibi aspirin her dozda kediler için zehirlidir. Koyungözü bir tentür olarak kullanılabilir veya vücut ağırlığının 10 kilogramı başına yarım çay kaşığı dozunda çay olarak hazırlanabilir.

5- Zerdeçal
Zerdeçal Doğu tıbbında yüzyıllardır kullanılmaktadır ve Doğu kültürlerinde genel olarak inanılmaz sağlık faydalarıyla bilinir. Cildiniz için çok iyidir ve kanseri önlemeye katkıda bulunur ancak biz insanlarda ve evcil hayvanlarda analjezik etkisine odaklanalım.

Zerdeçal eklem ağrısını tedavi etmek için çok iyidir ve anti-enflamatuar özellikleri sebebiyle kortizon kullanmakla kıyaslanır. Zerdeçal hem kedi ve köpeklerde hem de insanlarda kullanım için güvenlidir. En iyi şekilde baharat olarak veya çay şeklinde tüketilir. Yemeğin üstüne serpiştirmeniz yeterlidir. Bu şekilde kullanıldığında bir toksisite endişesi doğurmaz. 

Bunların haricinde evcil hayvanlarda kullanılan diğer anestetikler arasında karanfil yağı (kedi ve köpeklerin kulak enfeksiyonlarında), lavanta (köpeklerde böcek ısırığı, güneş yanığı, yanık tedavisinde etkilidir) ve kırmızı biber bulunur. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye