Kene Isırıkları - Nedir

Genellikle baharın erken zamanlarında ve yazın son döneminde, pek çok vahşi hayvan ve kuşun bulunduğu bölgelerde gerçekleşir.

Kene Isırıkları

Keneler, kendilerini deriye bağlamak ve kandan beslenmek için ısıran, küçük bir örümceğe benzeyen hayvanlardır. Keneler pek çok kuşun ve hayvanın kürklerinde ve derilerinde yaşar.

Kenelerin çoğu hastalık taşımaz ve pek çok kene ısırığı ciddi sağlık problemlerine neden olmaz. Ancak bir keneyi fark edince mümkün olduğunca çabuk çıkarmak önemlidir. Kenenin bedenini çıkarmak, kenenin beslenmesi esnasında bulaştırabileceği hastalıklardan korunmanıza yardımcı olur. Kenenin başını çıkarmak da sizi ısırdığı bölgedeki deride enfeksiyonu önlemeye yardımcı olur.

Genellikle tek yapılması gereken keneyi çıkarmak, ısırık yerini yıkamak ve hastalık işaretlerini izlemektir. Bir kene tarafından ısırılınca, tetanosu önlemek için aşıya ihtiyaç olup olmadığını saptamak önemlidir. Bazı kişiler kene ısırığına alerjik reaksiyon gösterebilir. Bu reaksiyon sadece birkaç rahatsız edici belirti ile birlikte hafif olabilir. Ancak ender vakalarda ciddi bir alerjik (anafilaksi) reaksiyon gerçekleşebilir.

Kenelerin taşıdığı hastalıkların çoğu ateş, baş ağrısı, bulantı, kusma ve kas ağrısı gibi grip benzeri belirtilere neden olur. Belirtiler kene ısırığının ardından 1 gün ila 3 hafta sonra başlayabilir. Bazen grip benzeri belirtilerin yanı sıra deri döküntüsü ya da yaralar ortaya çıkar. Yaygın kene ısırıkları belirtileri arasında şunlar yer alır:
  • Lyme hastalığı
  • Kayalık dağlar benekli humması
  • Tularemi
  • Erlikiozis
  • Nüksedici ateş
  • Kolorado kene ateşi
  • Babesiozis
Kene paralizi bir kene ısırığının ardından gerçekleşebilen ender bir sorundur. Dünyanın bazı bölgelerinde kene ısırıkları Güney Afrika kene ısırığı ateşi gibi diğer kene kaynaklı hastalıklara neden olabilir.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye