Koşmak Dizlerinizi İncitiyorsa Ayurveda’ya Başvurun

Düzenli olarak koşan milyonlarca kişiden biriyseniz bunun dizinize önemli yük bindirebileceğinizi ve sizi bu sevdiğiniz aktiviteden mahrum bırakabileceğini aklınızda bulundurmalısınız. Çoğu kişi koşmanın bağımlılık yaptığını söyler.

Koşmak, kilo kontrolü sağlar ve aşırı kilo sonucunda görülen tüm hastalıklara karşı korur. Ayrıca çoğu koşucu, koşmaktan keyif ve özgürlük duygusu alır. Genellikle koşmak kişiye kendi kendine kalabileceği, stresten uzak bir vakit sunar.

Ancak koşmak dizler için sorun yaratabilir. Özel bir yaralanma olmadan bile aşırı kullanım, zayıf uyluk kasları ve sert zeminden sürekli gelen şok sonucunda sıkıntı çekilebilir. Belirtiler arasında özellikle diz kapağının arkasında olmak üzere diz ağrısı yer alır. Bu ağrı dizi bükerken veya yokuş aşağı giderken artar ve şişmeyle beraber görülebilir.

Ayurveda, koşucu dizi hastalığını eklemlerdeki bir Vata dengesizliği olarak görür. Bu da bu bölgede kuru, sert, soğuk, hafif özelliklerin arttığını gösterir. Vatanız dengesizse uykusuzluk, odaklanma zorluğu, kabızlık, soğuk el ve ayaklar ve kuru cilt gibi problemleriniz de olabilir. Ayurveda’nın Vata artışına karşı yaklaşımı ısıtıcı, besleyici, nemlendirici, yumuşatıcı gibi zıt özellikleri içeren devalarla olacaktır. 

1- Dizlerinizi Kayganlaştırın
Dizlerin düzenli fonksiyon göstermesi için Ayurveda besleyici ve kayganlaştırıcı yağları kullanır. Boswellia, Guggulu ve Ashwagandha gibi özel bitkileri içeren yağlar eklem rahatlığını ve hareket aralığını destekleyen sakinleştirici bir uygulama sunar. Zaman bulunursa bitkisel yağla beraber masaj yapmak eklem ve kasın iyileşmesinde etkili olur.

2- Uyluk Kaslarınızı Güçlendirin
Uyluk kasları diz eklemini destekler ve korur. Genellikle ağrıya sebep olan, diz eklemine bağlı bağların ve tendonların aşınması veya yırtılmasıdır. Bacak kaldırmak, duvara sırtını yaslayıp boşluğa oturmak ve basamak çıkmak bu kasların güçlenmesi için faydalı olacaktır. Ayrıca yoga da bu kaslara güç ve esneklik verebilir. Sandalye, Savaşçı 1, Savaşçı 2, Ters Üçgen ve Kartal pozlarında belirli sürelerde kalınarak faydaları görülebilir. Yoga fiziksel sağlığınızı iyileştirmekle kalmaz ayrıca farkındalığınızı da artırır. Bu da koşarken formunuzu ve nefesinizi kontrol etmenizi etkiler.

3- Eklemler İçin Sağlıklı Şeyler Yiyin
Koşmanın vücutta yarattığı stresi azaltmak için Ayurveda eklemleri besleyecek gıdalar önerir. Öncelikle eklemleri içten de kayganlaştırmak için yemeğinize ghee (saf yağ) veya Hindistan cevisi yağı gibi sağlıklı bir yağ eklemek gerekir. Sıcak, taze ve pişirilmiş gıdalar yenilmesi tavsiye edilir. Kara lahana, turp yaprağı gibi yeşil yapraklı sebzeler yerseniz kalsiyum içeriğinden de fayda görürsünüz. Kuru, soğuk ve sert gıdalardan kaçınılmalıdır. Bunların arasında patates, domates, patlıcan ve biber bulunur.

4- Vücudunuzdan Zehirleri Atın
Vücut zehirleri atık maddeler vasıtasıyla uzaklaştırır. Bu kanal sıklıkla bağırsakta tıkanır (kabızlık gibi) ve sağlığınıza önemli etkileri olur. Zehirli maddeler biriktiğinde eklemlerde tahrişe ve enflamasyona neden olurlar. Bu yüzden bol miktarda su içmek ve lifli yeşillikler yemek gerekir. Bu da yetmezse Triphala gibi bir bitkisel canlandırıcı takviye alınarak dokular beslenebilir ve sağlıklı bağırsak hareketleri sağlanabilir.

5- Eklemleri Besleyen Takviyeler Alın
Bazı çok güçlü Ayurvedik bitkiler eklem sağlığını destekler, güçlenme ve canlılık sağlarlar. En popülerleri arasında Guggulu, Boswellia, Ashwagandha ve mutfaklarda sıkça bulunan zerdeçal ile zencefil bulunur. Bu ısıtıcı baharatlar eklemleri besler, huzursuzluğu azaltırlar ve doğal zehirleri temizleyerek rahat ve kolay hareket etmeyi sağlarlar.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye