Mudralar Nasıl Uygulanıyor?

Mistik el ve parmak hareketlerinden oluşan mudraları ne zaman ve nasıl uygulayacağınız, niçin uyguladığınız kadar önemlidir.

Mudralar Nasıl Uygulanıyor?

Eller önemli sembollerin taşıyıcılarıdırlar ki bu sembolleri hala herkes anlar. Hintli dansçı el hareketleriyle evrenin hayatını ifade eder. Dansçıların el hareketlerinin zengin sembolizmi insan için kelimelerin ifade edebileceğinden daha derin anlamlar içerir. Mudralar Hint sanatının kusursuz ifadeleridirler. Hindu ve Budist tanrı tasvirlerinde gösterilen el hareketleri özel mitolojik olayları sembolize eder ve onları canlandırır.

Ellerinizle resimlerde gösterilen hareketleri yaparken parmakların baskısı çok hafif ve nazik olmalı ve elleriniz gevşek olmalıdır. Bazen parmakların kendi bilinçleri vardır, esnek olmayabilirler, eller kayabilir veya çabucak yorulabilir. Ellerin esnekliğiyle vücudun esnekliği arasında doğrudan bir bağlantı vardır. Vücudun belli bir yerinde var olan gerilim elde belli bir bölgede kendini gösterecektir. El vücudu öyle temsil eder ki bir insanın açılmış parmaklarına bakarak yaşını bile tahmin edebilirsiniz.

Başlangıçta bazı mudraları iki elle birlikte yapmak bazı zorluklar içerebilir. Bunun nedeni bir elle mudrayı yaparken diğer elin yardımını almak olabilir. Şimdilik mudraları tek elle yapın. Eğer açılmış olması gereken parmaklar kendi kendilerine kıvrılıyorsa onları öyle bırakın. Zamanla parmaklardaki veya ellerdeki ve bunlara karşılık gelen vücut kısımlarındaki gerilim azalacaktır. Mudrayı yapabildiğiniz kadar yapın, etkisini bir şekilde gösterecektir. Elleriniz güçlenecek, daha esnek olacaksınız. Eninde sonunda her iki elinizde daha genç, daha esnek hissi verecektir.

Parmaklarınıza özen ve sevgi gösterin. Mudralar şifa işaretleri olmaktan çok kutsal işaretlerdir.

Eğer mümkünse mudraları meditasyon halinde bağdaş kurarken kullanın. Aşağıdaki meditasyon tekniklerine riayet etmeye çalışın.

Dik oturun, omurganız için sağlam bir yastıktan destek alabilirsiniz. Her iki diz mümkünse aynı yükseklikte yere değiyor olmalıdır. Bir dizinizle öteki arasında seviye farkı varsa, diz altında bir minderden yardım alabilirsiniz. Eller bacaklara serbestçe bırakılsın. Omuzlar gevşemiş bir şekilde aşağı düşük olmalı, göğüs açık olmalı (öne bükülü olmamalı). Çenenizi hafif geri çekin, boynunuz uzun ve gevşemiş olsun. Eşit aralıklarla, yavaş, hissederek ve nazikçe nefes alın. Meditasyona asla ani bir şekilde sona erdirmeyin. Canlı bir şekilde kollarınızı ve bacaklarınızı esneterek bitirin.

Mudraları nerede, ne zaman isterseniz uygulayabilirsiniz. Mudralar trafikte, televizyon seyrederken veya beklerken kullanılabilir. Bununla birlikte mudraları tefekkür içinde ve sakin bir şekilde yapmanız tavsiye olunur. Stresle, canınız bir şeye sıkkınken, aklınızda bir sürü şeyle televizyonun önündeyken yaparsanız bir faydasını görmezsiniz.

Başparmak ile işaretparmağınızı birleştirin ve güzel bir şey düşünün. Ne düşündüğünüzün bir önemi yok, yeter ki siz pembe bulutlar üzerinde uçun. Şimdi işaretparmağından başparmağa enerjinin akışını hissedin. İkinci seferde çok üzücü bir şey düşünün. Parmakların enerjisi şimdi farklı mı? Akan enerjide bir kalite farkı olacaktır. İlkinde enerjik, titreşimli bir şey hissederken, ikincisi hafif ve mattır.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye