Natya Yoga

Daha çok dans yogası diye bilinen Natya Yoga Karma Yoga, Bhakti Yoga’nın bir karışımı olup içinde Raja Yoga ve Hatha Yogadan unsurlar içerir. Bu yoganın kişinin ruhsal, bedensel, zihinsel ve kalbi dönüşümünü tek bir çırpıda geliştirdiğine inanılır. Bu tür bir yoga her şeyden biraz içerdiği için kıyasen karmaşıktır.

Natya Yoga

. Natya Yoga geleneksel yoga egzersizleri ile vücudunuzu hazırlamaya yardımcı olan yoga duruşlarını içerir. Bununla birlikte Natya Yoga bu duruşlarla sınırlı değildir, çünkü bu yogada dövüş sanatlarından alınmış canlandırıcı benzeri egzersizler de kullanılır. Natya Yoga çok karmaşık ve ilginç olabilir.

Natya Yoga uygulayıcıları Bhakti yoganın her yönünü en hızlı bir şekilde öğrenmenin yolunun bu tarz olduğuna inanmaktadırlar. Çeşitli duygusal hallere hâkim olmayı öğrenerek, farklı dini ilahileri söyleyerek uygulayıcı Bhaktiyle ilgili her şeyi sindirir. Bu yogayı uygulamaya başladığınız vakit kendinizi dikkat dağıtıcı olarak kabul edilen kalabalıklardan ayırmanız ve sofu bir hayat sürmeniz beklenmektedir. Kendine hâkim olmak ve odaklanma yeteneği Natya yogada başarılı olmanın iki anahtarı olarak kabul edilir.

 

Fakat ses üzerine meditasyon yapmadan, yani Nada Yogasız, Natya Yogada başarılı olmak neredeyse imkansızdır, çünkü yukarıda bahsi geçen yoga, uygulayıcının belli bir bilinç seviyesine yükselmeye yardımcı olan kimi müzikler üzerine konsantre olmasına yardımcı olur. Nada Yoga ile Natya Yoganın birleşimi, Natya Yoga uygulayıcılarının el hareketlerini kombine etme, yoğun bir şekilde müziği dinleyen kulakları kontrol etme, müziğe göre kusursuz bir zamanlamayla hareket eden ayak hareketlerini yönetme usta olduğu bilinmektedir. Eğer bütün bu hareketler hatasız bir şekilde yapılırsa bu yoganın uygulayıcısı netlik ve gönül huzuru kazanır.

 

Natya Yoganın uygulanmasındaki ana amaç, kulakları, gözleri, elleri, ayakları ve şarkı söylemeyi tam bir uyum içine getirmektir. Bu dışarıdan bakıldığında çok zor bir iş olarak görünebilir, ancak güçlü bir şekilde konsantre olur ve azmederseniz, sonunda huzura erişirsiniz. Huzura ulaşmak için şarkı söylemek ve dans etmek konusunda yetenekli olmanız gerekmiyor. Natya Yoga taraftarlarına göre bunu herkes yapabilir, bunun için sadece konsantre olmanız ve dünyadaki dikkat dağıtıcı şeylerden kendinizi yalıtmanız yeterlidir. Kaygılardan, dikkat dağınıklıklarından uzak olup sükûnete ve sakin bir ruh haline ulaşmak çok çabuk gerçekleşebilir.

 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye