NLP ile Kötü Hatıraları İyileştirin

Bu egzersiz ile kötü hatıraları yeniden programlamak elinizde.

NLP ile Kötü Hatıraları İyileştirin
NLP ile Kötü Hatıraları İyileştirin

Nörolinguistik programlama (NLP), hastaların kendileri, hastalıkları ve dünya ile ilgili bilinçli ve bilinçdışı inançlarını değiştirerek şifa sürecini iyileştirmeyi amaçlar. Hipnoterapi ve psikoterapiden çeşitli disiplinleri de kullanan bu terapi çeşidi kötü hatıraların etkilerini değiştirmek ve hatıraları daha iyi bir şekilde programlamak için de kullanılabilir.

Aşağıda anlatılan egzersiz hatıraları ve hisleri ayarlayarak daha pozitif bir çerçeveye oturtmanıza ve genel iyiliği artırmanıza yardım eder. 
  • Gözlerinizi kapatın ve kötü bir anıyı hatırlayın. Tecrübelerinizi nasıl kodladığınıza ve işlediğinize göre hatıra size öncelikli olarak bir resim, bir ses veya bir his olarak gelecektir. Hangisi olursa, sizin için en uygun olan yol odur.
  • Hatıra belirginleştikçe onun yüzünden hissettiğiniz duyguların farkına varın. Sonra da hatıranın kendisini fark edin. Eğer anı, görsel olarak geldiyse boyutunu, yakınlığını ve renkli görüp görmediğinizi fark edin. Eğer ses ağırlıklı olarak geldiyse seslerin özelliklerine dikkat edin. Yüksek, kulak tırmalayıcı veya sert mi? Eğer hatıra kinestetik (dokunmayla ilgili) bir his uyandırırsa nasıl hissettirdiğini fark edin. Bu özellikleri ayarlayarak tecrübenin kendisini değiştirebilirsiniz.
  • Bu özellikleri bir televizyonun ayar düğmelerini kullanır gibi ayarlayabilirsiniz. Eğer bir görüntü görüyorsanız buğulu ve hayal meyal olmasına izin verin. Eğer renkliyse siyah beyaza dönüşmesine izin verin. Sonra giderek küçülmesine izin verin, öyle küçülsün ki sonunda zorlukla görebiliyor olun. Aynı şeyi seslerle ve hislerle de yapabilirsiniz, siz rahatlayana kadar bunları değiştirin. Bunu başarınca hatırayla ilgili duygularınızın da değiştiğini fark edeceksiniz. Ne kadar rahatlamış ve kontrol sahibi hissettiğinize, ayrıca hatıranın nasıl artık kötü bir tepki uyandırmadığına şaşırabilirsiniz.
  • Aynı egzersiz pozitif hatıraları güçlendirmek, bu sayede daha güçlü ve becerikli hissetmek için de kullanılabilir. Olumlu hatıraya odaklandıkça daha net, yakın ve parlak olmasına izin verin. Sonra istediğiniz hale ulaşmak için istediğiniz tüm çekici özellikleri bu hatıraya ekleyin.
Bu egzersizi düzenli olarak yaptıkça, duygularınızın ve onları tetikleyen hatıralarınızın üstünde daha sağlam bir kontrol kazanacaksınız. Bu da karşılığında daha iyi hissetmenizi sağlayacak.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye