Patatesin Pratik ve Yaratıcı 10 Kullanım Alanı

Peki bir çok yemek tarifinin vazgeçilmezi olan patatesin son derece pratik, eğlenceli, yaratıcı ve ekonomik diğer kullanım alanlarının olduğunu da biliyor muydunuz? İşte hayatınıza kolaylık katacak fikirler.

Patatesin Pratik ve Yaratıcı 10 Kullanım Alanı

Patates hepimizin bildiği gibi vitamin, mineral, lif ve antioksidanlar açısından zengin, sağlıklı bir gıdadır. Üstelik dünyanın hemen her yerinde ve her iklimde yetişebilen, her yerde kolayca bulunan ve ekonomik bir sebzedir. 


1)Ellerdeki lekeleri temizler!
Eğer böğürtlen ya da karadut gibi bir meyve yediyseniz, ya da elinizde boya, mürekkep gibi çıkmayan lekeler varsa ve bunlardan sabunla kurtulamıyorsanız, ikiye kestiğiniz patatesin düz yüzüne biraz limon sıkarak ellerinizdeki lekeleri bununla ovuşturunuz. Ardından hemen yıkamayarak, patates ve limon suyunun ellerinize iyice nüfuz etmesi için 15 dakika daha bekleyiniz ve sonrasında tekrar lekeleri ovuşturunuz. Son olarak ise ellerinizi sabunla yıkadığınızda, ellerinizin bembeyaz ve yumuşacık olduğunu göreceksiniz.

2)Patates baskısı yapın!
Patatesi yıkayın ve kurutun. Ardından ikiye kesin. Sonra düz olarak kesilen kısma istediğiniz şekli çizebilirsiniz. Çizdiğiniz şekilli kısım yüksekte kalacak şekilde, bir bıçak ya da falçatayla şekilli kısmın kenarlarını keserek çıkartın. Şekil verdiğiniz kısım yüksekte kalacağı için, bu kısmı suluboya ya da mürekkeple boyayıp, baskı olarak kullanabilirsiniz. Peki neden patates baskısı yapalım ki diye düşünebilirsiniz. Aslına bakılırsa bu yöntem çocuklarıyla eğlenceli vakit geçirmek isteyen ebeveynler için oldukça ideal… Oldukça basit olan bu yöntemle çocuğunuz hem eğlenecek, hem öğrenecek, hem de el becerisi gelişecek…

3)Gözaltı/göz kapağı torbalarınızı ve şişliklerinizi gidermek için kullanın!
Patates ağrıları, şişlikleri ve ödemi azaltmak için birebirdir. Patatesin içerisindeki patates nişastası, antienflamatuar özelliğiyle şişmiş göz altı ve göz çevresindeki şişkinliği gidermek için en hızlı, ekonomik, zahmetsiz ve pratik yöntemlerden biridir. Eğer uykusuzluktan, yorgunluktan, ağlamaktan ya da başka bir sebepten şişmiş gözlerinizi nasıl bir an önce yatıştıracağınızı düşünüyorsanız, hemen bir patatesten iki ince dilim keserek gözlerinizin üzerine koyunuz ve 15 dakika bekletiniz. 15 dakikanın sonunda şişliklerin ve yorgunluk izlerinin kaybolduğunu göreceksiniz.

4)Gözlük camlarınızın buğulanmasını önleyin!
Soğukta yürürken buğulanan gözlük camlarınız nedeniyle hiçbir şey göremiyor musunuz? O halde birkaç damla patates suyunu gözlük camlarınıza damlatarak yayınız ve kuruması için 2-3 dakika bekletiniz. Bu sürenin sonunda, bir gözlük beziyle, gözlük camlarınızı siliniz. Bu sayede gözlük camlarınız birkaç saatten, birkaç güne kadar uzayabilen bir süre için buğulanmadan kalabilecekler.

5)Gümüş Eşyalarınızı Parlatın:
Gümüş ev eşyalarınızı, çatal ve bıçak takımlarınızı parlatmak ve üzerlerindeki kararmayı gidermek için, bir önceki gece haşladığınız patateslerin suyunu dökerek ziyan etmek yerine saklamanızı tavsiye ederiz. Çünkü bu su, gümüş malzemelerinizin üzerindeki izleri giderecek ve onların pırıl pırıl olmasını sağlayacaktır!Gümüş eşyalarınızı haşladığınız patates suyunun içerisinde en az 1 saat beklettikten sonra, her zamanki gibi yıkayıp kurulayınız. Nasıl parladıklarını gördüğünüzde şaşırabilirsiniz.

6)Yemeklerinizdeki fazla tuzu emmesi için kullanın
Eğer yemeklerinize yanlışlıkla fazla tuz attıysanız ve tüm yemeğin ziyan olduğunu düşünüyorsanız boşuna üzülmeyin. Çünkü aşırı tuzlu yemeğin içerisine attığınız birkaç çiğ patatesi yemekle beraber pişirmeye devam ettiğiniz takdirde, patatesler yumuşamaya başladıkça yemekteki fazla tuzu çekeceklerdir.

7)Patates ile sıcak-soğuk terapisi uygulayın!
Patates sıcağı ve soğuğu hapsettiği için eklem burkulmalarında ya da zedelenmelerinde soğuk-sıcak kompresi yapabilmek içinson derece uygundur. Eğer ağrıyan kaslarınızı yumuşatmak ve rahatlatmak için sıcak bir komprese ihtiyacınız varsa, haşlanmış sıcak patatesi folyoya sararak ağrılı bölgenin üzerine koyunuz. Ya da tam tersi ayağınızı burktuysanız, ödem, şişlik ve morarmayı önlemek istiyorsanız, haşlanmış patatesi buzluğa koyunuz ve soğutunuz. Sonrasında aynı şekilde folyoya sararak burkulan bileğinize uygulayabilirsiniz.

8)Çiçeklerinizi beslemek için kullanın!
Çiçek saksınızdaki toprağa ekleyeceğiniz patates, bitkilerinizi besleyerek daha sağlıklı ve canlı olmasını ve daha uzun süre yaşamasını sağlayacaktır.

9)Muhteşem bir meyve şöleni hazırlayın!
Patatesi yıkayarak ikiye bölün ve kurutun. Daha sonra kestiğiniz düz yüzü, yere bakacak şekilde küçük bir kaba koyun ve dilerseniz patatesin üstte kalan bombeli yüzeyini marul yaprağıyla kaplayarak kamufle edin. Sonrasında istediğiniz meyveleri ufak ufak doğrayın. İsterseniz meyveleri doğrarken şekil de verebilirsiniz ya da erittiğiniz çikolataya batırıp soğutarak, çikolata kaplı meyveler elde edebilirsiniz.Son olarak ise elinizdeki kürdanların bir ucunu meyve dilimlerine, bir ucunu da patatese batırarak son derece iştah açıcı ve hoş görünümlü bir meyve şöleni hazırlayabilirsiniz.

10)Eski deri botlarınızı ya da ayakkabılarınızı yenileyin!
Eskimiş deri ayakkabılarınızın ya da çantalarınızın ışıltısını yerine getirmek için bir patatesi ikiye keserek, kestiğiniz yüzeyi ile tıpkı cilalıyormuş gibi, deri eşyalarınızı ovalayınız. Sonrasında 5 dakika kurumalarına izin veriniz ve toz bırakmayan kuru bir bezle ayakkabılarınızı siliniz. Bu sayede deri eşyalarınızın bakımı için hem tasarruf etmiş hem de zaman harcamamış olacaksınız. Çevreye ve size veren kimyasalları kullanmayacağınız için, bu yöntemin hem çevreye hem de sağlığınıza dost olduğunu da hatırlatırız…

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye