Kripalu Yoga

Kripalu Yoga deyince akla hem Hatha yoganın bir tarzı hem de Massachusetts’te bir jimnastik salonu akla gelir. Her ikisi de yoga gurusu Amrit Desai tarafından kurulmuştur. 1960 yılında Hindistan’dan Amerika’ya gelen Kripalu’nun ismi bir kundalini yoga ustası olan Sri Kripalvananda tarafından verilmiştir.

Kripalu Yoga

Kripalu şefkatli bir yaklaşım içeren, meditasyona, fiziksel iyileşmeye ve günlük hayata akseden ruhani dönüşüme önem veren hafif bir hatha yoga tarzıdır. Bir Kripalu sınıfında herhangi bir günde kendi uygulama seviyesini içe bakış yöntemiyle bulur. Sınıflar genellikle nefes egzersizleriyle başlar, hafif esnemeleri bireylere özgür asanalar takip eder ve en son gevşeme egzersiziyle bitirilir. Dersin sonunda Kripalu öğretmenleri "namaste” kelimesi yerine "jai bhagwan” derler. İki kelime de esasında aynı anlama gelir, fakat "namaste” Sanskrit bir kelimeyken "jai bhagwan” Hinducadır.

 

Kripalu Yoga Size Uygun mu?

 

Bu yoga tarzı kendilerini hem fiziksel hem de ruhsal olarak geliştirmek isteyen insanlara uygundur. Nazik, kişiye özgü yaklaşım yaşlılar, romatizma hastalıkları olanlar, aşırı kilolar için iyi bir başlangıç noktası oluşturabilir.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye