Su Çiçeğinin Alternatif Tedavisi

Su çiçeği çok bulaşıcıdır. Genellikle hafif bir hastalıktır ve su toplamalarından oluşan bir döküntü görülür.

Su çiçeği çok bulaşıcıdır. Genellikle hafif bir hastalıktır ve su toplamalarından oluşan bir döküntü görülür. Su çiçeği en çok döküntü başlamadan bir gün önce bulaşıcıdır. Bundan sonra 5 gün boyunca kabarcıklar oluşmaya devam eder ve tüm vücutta farklı evrelerdeki kabarcıklar görülür. Bazıları henüz oluşmaktayken, bazıları baş vermiştir, bazıları sıvı doludur ve bazıları solmuş ve kabuklaşmıştır. Bu kabarcıklar çok kaşıntı yapar. Çocuk ne kadar büyükse hastalık o kadar kötüdür. Su çiçeği geçiren bir çocuktan bu virüse maruz kalan yetişkinlerde zona hastalığı görülebilir. 

Ayurvedik Tıp: Su çiçeğinde ateşin 39 derece üzerine çıkmamasına dikkat edilmesi gerekir. Soğuk suya batırılmış süngerlerle ateş kontrol altında tutulabilir. Karbonat eklenmiş banyo suyu veya aloe vera uygulanması da kaşıntıyı azaltacaktır.

Bitkisel Tıp: Güvercin ağacı bitkisini kabarcıklara uygulamak iyi sonuçlar verir. Aynı miktarda kurutulmuş biberiye yapraklarını aynısefa çiçekleriyle suda kaynatarak karışım soğutulduktan sonra biz bez ile cildin gerekli yerlerine sürülebilir.

Geleneksel Çin Tıbbı: Dr. Maoshing Ni su çiçeğini kızamık ile aynı şekilde tedavi eder. 7 yaşındaki erkek bir hasta kendisine hastalığın ilk evresinde gelmiştir. Doktoru hastalığın geçmesini beklemeyi önerse de çocukta yüksek ateş, iştah kaybı ve aşırı kaşınma görülmüştür. Dr. Ni’nin yaklaşımı hastalığını sürecini hızlandırıp çabuk bitmesini sağlamak şeklindedir. Çocuğa nane ve Bupleurum yanında 12 bitkiden oluşan bir karışım önermiş ve bitkisel bir krem vermiştir. Ertesi gün anne çocuğun her yerinde döküntü olduğunu görüp endişelenmiştir halbuki bu beklenen bir aşamadır ve Dr. Ni ateşin düştüğüne dikkat çekmiştir. Hasta doktorun tavsiyelerini uygulamaya tavsiye edince 3 gün içinde kötü kısmı atlatılmıştır. Bir hafta içinde tam iyileşme görülmüş, çocuk okula dönmüştür.

Homeopati: Dr. Moskowitz su çiçeğinin genellikle tedavi edilmesi gerekmediğini söyler. Ancak huzursuzluğu azaltmak ve belirtileri hafifletmek için Antimonium tart., Pulsatilla, Sulphur ve Rhus tox. kullanılabilir. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye