Vücudunuzun Asit Seviyesini Nasıl Düşürürsünüz?

Vücut asit seviyesi yüksekliği uzun dönem içinde önemli sağlık sorunlarına neden olabilir.

Vücudunuzun Asit Seviyesini Nasıl Düşürürsünüz?

Ph cetveli 0 ila 14 arasında değiştir. Ortalama değer 7 seviyesinde bir pH insan vücudu için iyidir. Fakat 7.35 pH en idealidir. Çünkü bu seviyede ibre biraz alkaline kayar ve sağlık için en iyi pH değeridir. Vücudun alkalin seviyeleri egzersiz, diyet ve stresten kaçınma yoluyla düzenlenebilir. Vücudunuzdaki alkalin miktarını düzenlemek için şunları yapabilirsiniz.
  1. Asit seviyelerini azaltmak için alkalin (baz) temelli gıdalar tüketin. Alkalin gıdalar içerisinde meyveler, sebzeler, yemişler, çekirdekler ve zeytin yağı, balık ve avokado yağı gibi yağlar vardır. Muz, incir ve kavun özellikle alkaline yardımcı olur.
  2. Eğer vücudunuzdaki asit seviyesinin yüksek olduğunu düşünüyorsanız, asidik yiyeceklerden kaçının. Vücudunuzdaki asit seviyesini ölçmek için idrarınızı turnusol kağıdıyla test edebilirsiniz. Turnusol kağıdı sarıya dönerse asit seviyeniz yüksektir. Et, balık, yumurta, şarap, erik, kuru erik tüketmeyin. B vitamini ve hidroklorik asit gibi bazı takviyeler de yüksek asit  seviyelerine neden olabilir. Kahve, çay ve şeker gibi uyarıcı maddelerden uzak durun. Bununla birlikte asitli gıdaları tümüyle kesmeyin, çünkü ulaşmaya çalıştığınız şey bir asit baz dengesidir.
  3. Alkalin seviyelerini düzenlemek için egzersiz yapın. Beş on dakikanızı ısınmaya ayırın ve en az 15 dakika boyunca yürüyün, kendinize güveniyorsanız aynı süre koşabilirsiniz. Ağırlık kaldırmak gibi ciddi kas gücü gerektiren faaliyetlerden uzak durun, kas liflerinin parçalanması asit seviyelerini yükseltir. Mümkün olduğu kadar kardiyo egzersizler yaparak vücut yağ oranınızı azaltmaya çalışın. Asit yağda depo edilir, bu yüzden vücut yağlarının azaltılması asit seviyelerini düşürür.
  4. Stresten uzak durun. Stres en önemli asit yapıcılardan biridir. Stresli dönemlerde vücut yüksek seviyede asit üretip alkalin seviyelerini düşürür. Böylece kan dolaşımı kötü biçimde etkilenir. Uyumak, dinlenmek ve meditasyon yapmak vücudu sakinleştirerek asit seviyelerini düşürür.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye