Yoga Hakkında 10 Efsane

Yoga hakkında yanlış bilinenler

Yoga Hakkında 10 Efsane

Yoga öğretmeni veya öğrencisi olmak ilham verici ve tatmin edici olabilir ancak destekçisi olmak bazen yanlış anlaşılmalara sebep olmaktadır. Vücudu ve zihni değiştirebilecek bu teknik hakkında en sık karşılaşılan yanlış fikirler şunlardır:

1- Yoga yapmak için esnek olmak gerekir:
Şimdi esnek değilseniz, bir de 10, 20, 30 yıl sonrasını düşünün. Şimdi çalışmaya başlarsanız esnek olmanız mümkündür. Yoga güç, denge ve esnekliğin bir karışımını gerektirir. Herkeste bunların en az birinden bir miktar vardır ve bunu kullanarak diğer alanlarda gelişim gösterilebilir.

2- Erkekler yoga yapmaz:
Yoga erkekler tarafından başlatılmıştır ve binlerce yıl önce sadece erkekler tarafından uygulanmaktaydı. Ayrıca günümüzde de yoganın erkekler arasında popülerliği artmaktadır. Birkaç yıl önce sınıflarda kadın sayısından çok daha az olan erkek sayısı, bugün yaklaşık yarısı şeklinde görülmektedir.

3- Yoga çok pahalıdır:
Çoğu yoga salonu yeni öğrenciler için tanıtım amaçlı dersler vermektedir. Ayrıca daha ekonomik alternatifler olarak internet üzerinden dersler ve YouTube videoları mevcuttur.

4- Yoga bir dindir:
Yoga ruhaniyet üzerine kuruludur, kendine ve başkalarına karşı kibar ve şefkatli olmayı teşvik eder. Bir din değildir ve dinleri yargılamaz. Tüm dinden öğrencileri kabul eder.

5- Yoga bir spor değildir:
Yoganın çok çeşidi vardır. Daha hareketli dersler almak isteyenler Güç Yogası (Power Yoga) veya Ashtanga Yoga kurslarını deneyebilir. Bunlar kalp atışlarını hızlandırır, güçlenmeyi sağlar ve kalori yakar.

6- Yoga gençler içindir:
Yaşlı insanlar da düzenli çalışma sonucunda zorlu pozları yapabilirler. Eğer fiziksel engelleriniz varsa durumunuza uygun daha nazik yoga türlerini deneyebilirsiniz. Özel ders almak da sizin yapabileceğiniz bir rutin oluşturmanızı sağlar.

7- Yoga çok zaman alır:
Her yoga çalışmasının faydası mevcuttur. Sabah erken saatte yapılan 10 dakikalık bir çalışma bile vücudu ve zihni güçlendirir.

8- Yoga sadece zayıf ve formda olan kişiler içindir:
Yoga dersleri yargılamanın olmadığı yerlerdir. Herkes fiziksel ve zihinsel olarak iyileşmek için orada bulunur. Başlangıç seviyesi dersleriyle başlamak bu konsepte alışmanız için iyi olabilir. Niyetinize bağlı olarak yoga daha sağlıklı bir kiloya gelmenize veya kendinizi olduğunuz gibi sevip kabullenmenize yarayabilir.

9- Tek bir yoga türü vardır:
Vinyasa günümüzde en popüler olan yoga türüdür ve hareketleri nefesle beraber uygular. Hatha yoga daha yavaştır ve durgun pozlar içerir. Güç yogası gücü artırmaya yarar ve kardiyovasküler bir egzersizdir. Sıcak yoga, ısıyı da ekler. Bunlar günümüzde var olan birçok yoga tekniğinin bazılarıdır. Hangisinin size uygun olduğunu deneyerek ve danışarak bulabilirsiniz.

10- Yoga sakatlığı veya kronik ağrısı olan kişilere uygun değildir:
Bunlar aslında yoga yapma sebepleridir. Var olan özel durumunuzla ilgili bir hocayla konuşarak çalışmanızda gerekli ayarlamaları yaptırabilirsiniz. Yoga iyileştiricidir ve ağrıyla baş etmenize yardımcı olur.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye