Yüksek Ateşe Holistik Yaklaşım

Modern doktorlar önlerine gelen her belirtiyi tedavi etmek konusunda eğitim almışlardır.

Modern doktorlar önlerine gelen her belirtiyi tedavi etmek konusunda eğitim almışlardır. Örneğin çocuklarda ateşi düşürmek için genellikle ilaç verilir. Ancak ateş vücudun bakteri ve virüsleri öldürme yöntemidir. Alternatif doktorlar farklı bir yöntem izlerler. Çocuğun bağışıklık sistemini güçlendirerek istila eden organizmalara en hızlı ve etkili bir şekilde saldırmasını sağlarlar. Dr. Richard Moskowitz’e göre bazı çocukluk enfeksiyonları bağışıklık sistemini zorlayarak güçlendirmek için önemlidir.

Aspirin veya asetaminofene alternatif olarak ateş ve mide bulantısı için homeopatik çareler genellikle kullanışlı, güvenli, ucuz ve yan etkisizdir. Ekinezya gibi birçok bitkisel formül ise bağışıklık sistemini güçlendirmekle kalmaz bakteri ve virüsleri de öldürür. Çoğu vakada antibiyotik kullanımı gerekmeyebilir. Ancak yüksek ateşin ciddi beyin hasarına yol açtığı vakalar da olmaktadır. Bu sebeple ateşe nasıl tepki vereceğinize karar vermeden önce doktorunuza danışın.

Homepati: Dr. Moskowitz’e göre ateşin yükselmesi çocuğun sağlıklı olduğuna işarettir. Bağışıklık sistemi geliştikçe enfeksiyonlara ani ve şiddetli bir şekilde cevap verir. Ebeveynler çocuğun ne kadar hasta olduğuna bakarak karar vermelidirler: Kusma, ağrı var mı, çocuk yemek yemiyor veya hiç tepki vermiyor mu? Eğer başa çıkıyor gibi görünmekteyse çocuğun bağışıklık sistemi homeopatik devaların da yardımıyla hastalığı yenebilir. Bu devalarla ateşin düşürülmesi değil bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesi tavsiye edilmektedir. Aralarında Aconite, Belladonna, Ferrum phos., Gelsemium, Pulsatilla, Bryonia bulunur.

Ayurvedik Tıp: Dr. Virender Sodhi 39 derecenin altındaki ateşin çocuk için faydalı olduğunu düşünmektedir ve aspirin veya Tylenol gibi ilaçlar vermeyi tercih etmez. Hafif, besleyici bir diyet, soğuk süngerler veya Belladonna, Aconite ve Sulfur gibi homeopatik formülleri önerir. Bazen ateşin korku veya asabiyetin sonucu olabileceğini belirtir ve bu durumda ebeveynlerin çocuklarıyla sakince oynamasını veya konuşmasını önerir.

Bitkisel Tıp: David L. Hoffman ateşin küçük çocuklar için faydalı olduğunu ve çok yüksek değilse düşürülmesi gerekmediğini söyler. Çocuğa, destek verilmeli, rahat olması sağlanmalı ve bol sıvı içirilmelidir. Nane, mürver, civanperçemi gibi bitkisel çaylar vücudun ateşle başa çıkmasına yardımcıdır ancak ateşi baskılamaz. Su rezenesi ateşi azaltabilir ancak bu konuda tecrübeli bir bitkisel tıp hekimine danışılmalıdır. 

Aromaterapi: Metabolizmayı soğutmak için nane, bergamot, okaliptüs kullanılabilir. Terlemeyi başlatmak için fesleğen, çay ağacı, lavanta, biberiye, selvi, papatya, nane kullanılabilir.

Hidroterapi: Ateşi düşürmek için ıslak bezler veya suyun içinde oturmak yöntemleri kullanılabilir. 

Topikal Tedavi: Ekinezya kökünün lapası bölgeye koyularak ateş düşürülebilir. Alna soğuk kompress yapmak veya vücudu elma şırası sirkesiyle ovmak da faydalıdır. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye